Çetin: Sağlık çalışanları gizli oy, açık tasnif istiyor

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Turgay Çetin, döner sermaye komisyon seçimlerinin yönetmelik doğrultusunda personele duyurularak, gizli oy açık tasnif usulü ile yapılması gerektiğini belirtti.

Çetin: Sağlık çalışanları gizli oy, açık tasnif istiyor

Türk Sağlık Sen Nevşehir Şube Başkanı Turgay Çetin, sendika binasında düzenlediği basın açıklamasında, döner sermaye komisyon seçimlerinin yönetmelik doğrultusunda personele duyurularak, gizli oy açık tasnif usulü ile yapılması gerektiğini vurguladı.

Çetin, yönetmeliği yok sayarak secim yapmadan atama ile komisyon üyelerini belirlemeyen idareler tespit edildiği takdirde haklarında hukuki işlem başlatacaklarını ifade ederken, “Bu ay içerisinde sağlık kuruluşlarında yapılacak Döner sermaye komisyon seçimlerine aday olan ve seçim sonucunda Döner sermaye komisyonlarına seçilecek kurum çalışanları İl Sağlık Müdürlüğü’nde ve hastanelerde her ayın ilk haftasında toplanacak. Döner sermaye toplantılarında kurumun bir önceki ay içerisinde gelir, gider bilançolarının ve bir aylık çalışma sonucu kurumun ne kadar kar elde ettiğinin ve elde edilen karın yüzde kaçının personele dağıtılması hakkında karar verecek heyette yer alacaklar. Döner sermaye ile ilgili tüm verilere sahip olarak bu gelirin yüzde kaçının personele dağıtılacağı veya nasıl harcanacağı ile ilgili iş ve işlemlere Döner sermaye komisyonu karar verecektir. Böylesine önemli bir komisyonda çalışanların seçimle kendilerinin temsil edilmesine de olanak tanınmıştır. Komisyonun oluşturulması ile ilgili mevzuat gayet açık ve çalışanın kendi temsilcisini gizli oy açık sayımla demokratik bir şekilde belirlemesini emretmektedir. Çalışanların gerçek temsilcileri komisyonda yer alırsa, çalışanlar döner sermaye ile ilgili her şeyi en şeffaf şekilde öğrenecekler ve çalışanların hakları gerçek anlamda döner sermaye komisyon toplantılarında savunulmuş olacaktır. Ayrıca döner sermaye komisyonları tarafından kimlere ne kadar ödüllendirme verildiği, ay içerisinde dağıtılan döner sermayenin ne kadar olduğu konusunda duyurular yapması ve ilan etmesi; şeffaf, çalışma barışını bozmayacak kurum içerisinde çalışanların moral motivasyonun artıracağı şubemiz tarafından düşünülmektedir. İdareler komisyonda yer alacak heyeti kendileri belirlediği takdirde, böylesine bir komisyonda çalışanların gerçek temsilcileri olmadığı için, komisyon toplantılarında alınan kararlar hakkında bilgi sahibi de olamayacaklar ve dolayısı ile kuzuyu kurda teslim etmek suretiyle döner sermayeden paylarına ne düşerse o kadarına razı olacaklar” sözlerini kullandı. Bu nedenle sendika olarak döner sermaye komisyon seçimlerinin yönetmeliğe uygun olarak yapılması, seçim tarihinin, adaylık başvuru tarihlerinin kurum çalışanlarına duyurulması Sağlık müdürlüğü, müdürlüğe bağlı faaliyet gösteren kurumları ilgili yönetmelik çerçevesinde uyarmasını, yönetmeliğe uygun seçimlerin yapılmasını sağlamasını, aksi takdirde yönetmeliği yok hükmünde sayarak atama ile döner sermaye komisyonları oluşturan idareleri tespit ettiğimiz takdirde haklarında hukuki işlem başlatacağız. Çalışanlar bu konuda duyarlı olmalı, ortaya tavır koymalıdırlar. Döner sermaye komisyonlarına aday olmalılar veya komisyon toplantıların da çalışandan yana tavır koyacak, kendilerini temsil edeceğine inandıkları kurum çalışanlarını döner sermaye komisyonlarına aday göstererek komisyona seçilmelerini sağlamalıdırlar” ifadelerinde bulundu.

MHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER