İl Sağlık Müdürlüğü NRP eğitimi başladı

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ve Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 8-10 Mayıs tarihlerinde Ortahisar´da sağlık personeline Yeni Doğan Canlandırma Programı (NRP) Uygulayıcı Eğitim verilmeye başlandı.

İl Sağlık Müdürlüğü NRP eğitimi başladı

 

Sağlık Bakanlığı tarafından bebek ve yeni doğan ölümlerinin en aza indirilmesi amacıyla yeni doğan bebekler ile ilgili bütün personelin canlandırma eğitimi alması amacı ile yürütülen NRP  eğitimleri başladı.

İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Mehmet Kayacan, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü olarak amacımız, fiziki şartların düzeltilmesi ve eğitimlerin verilmesi ile ilimiz genelinde Yeni dogan ölümleri ile ilgili önlenebilir ölümlerin asgari seviyeye indirilmesidir. Bu konuda NRP eğitimleri yıl içerisinde devam edecektir. Önlenebilir bebek ölümlerini asgariye çekmek hatta sıfıra düşürmek için azami çaba sarf edeceğiz. Tüm dünyada yılda 4 milyon yeni doğan ölmektedir. Bunların yüzde 23´ü doğum sonrası asfixiye bağlı kaybedilmektedir. Bir başka deyişle uygun yaklaşımla dünyada her yıl bir milyon yeni doğan kurtulabilecektir. 1998 yılında beri yürütülmekte olan NRP (Neonatal Resüsitasyon Programı) ile asfiksiye bağlı bebek ölümlerinin önlenmesi amacıyla, doğumda bulunan tüm sağlık çalışanlarının standart bir canlandırma uygulayabilmesi için gerekli bilgi ve becerilerle donatılmasını hedeflemektedir. İnşallah bu eğitimler ile kalite daha da artacak ve sürdürülebilir hale gelecektir. Eğitim programına katkılarından dolayı Eğitim program koordinatörüne emeği geçenlere ve eğitime katılan değerli siz sağlık personellerimize teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.”

Daha sonra NRP uygulama eğitim programı kurs sorumlusu Mevlüde Yazıgan, NRP eğitimine yönelik sunum yaptı.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner131

banner93