Nevşehir Kızılay Kan Bağış tırı Gülbaçe’de

Nevşehir Kızılay kan toplama tırı 2-12 Haziran’da koronavirüs önlemlerine uygun bir şekilde Gülbahçe parkında kan bağışı toplayacak.

Nevşehir Kızılay Kan Bağış tırı Gülbaçe’de

Ülkemizde her 4 saniyede 1 ünite kana ihtiyaç duyuluyor ve yaklaşık 9 bin insanın durumu yapılan bu kan bağışlarına bağlı. Türkiye’nin kan ihtiyacını karşılayan tek kurum olma özelliğine sahip olan Kızılay, özellikle mevsim şartlarından dolayı azalan kan stoklarına dikkat çekmek amacıyla 2 Haziran’dan itibaren “İyi ki Varsın Kan Dostum” sloganıyla bir kan bağışı kampanyası düzenleyecek.

2005 yılından bu yana Ulusal Güvenli Kan Temini programını yürüten Türk Kızılay, Türkiye’nin kan ihtiyacının yüzde 90’ını karşılıyor. Bu kan ihtiyacı tamamen gönüllü vatandaşların verdiği kanlarla gideriliyor. Ancak pandemi nedeniyle Türkiye genelinde kan bağışında ve kan stoklarında ciddi bir düşüş yaşandı.

banner116
Türk Kızılay sadece 15 dakika süren kan verme işlemi için bir kan bağışı kampanyasını başlatarak vatandaşlara çağrıda bulunuyor. İşlem için geçerli bir kimlik belgesiyle kan bağışı noktalarında form doldurarak doktor kontrolünden geçmek gerekiyor. Kan vermek ise 15 dakika sürüyor. Kızılay, bağışlanan kanlara dünya standartlarında testler uygulayarak kan bağışlarını eritrosit, trombosit ve plazma olarak ayrıştırdıktan sonra hastanelerde ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırıyor.

Türk Kızılay Nevşehir Şube Başkanı Ercan Civelek ; “Ulusal kan stoklarımız pandemi nedeni ile azaldı. Bağış süresi sadece 15 dakika sürüyor. Kızılay, alınan kanlara dünya standartlarında testler uygulamanın yanında, aynı zamanda kan bağışlarını eritrosit, trombosit ve plazma olarak ayrıştırarak hastanelere teslim ediyor. Kan bağışı için Kızılay kan bağış noktalarına geçerli bir kimlik belgesi ile gelen bir kişi, kan bağış formunu doldurup, doktor kontrolünden geçtikten sonra yaklaşık 15 dakika içerisinde kan bağışını yapabiliyor. Siz de, Gülbahçe’de bulunan kan bağış tırımıza gidip, 15 dakikanızı ayırarak kan bağışında bulunabilir, kan dostlarımız arasına katılabilirsiniz.” dedi.

banner115
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER