Nevşehir’de bir ilk, kalbi delik hasta açık kalp ameliyatı ile sağlığına kavuştu

Nevşehir’de kalbinde delik olan 26 yaşındaki genç kadın açık kalp ameliyatı ile ilk kez kalp zarından yapılan yama sayesinde sağlığına kavuştu.

Nevşehir’de bir ilk, kalbi delik hasta açık kalp ameliyatı ile sağlığına kavuştu

Nevşehir Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Kliniğine, nefes darlığı ve buna bağlı olarak aşırı yorulma, halsizlik şikayeti ile müracaat eden Sara Nouri’nin (26) yapılan görüntülü tetkiklerinde Atrial Septal Defect (ASD) adı verilen kalpte 2.5 cm’lik bir delik olduğu teşhis edildi.

Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahi uzmanlarının ortak değerlendirmesi sonucu açık kalp cerrahisi ile deliğin kapatılmasına karar verildi. Gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra hasta Kalp Damar Cerrahi Uzmanları Op. Dr. Muhammet Hüseyin Erkan, Op. Dr. Fırat Durna ve ekibi tarafından ameliyata alındı.

Nevşehir Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahı Uzmanı Op. Dr. Muhammet Hüseyin Erkan şunları kaydetti; “Hastaya yaklaşık 2,5 saat süren açık kalp ameliyatı ile perikard adını verdiğimiz kendi kalp zarından hazırladığımız yama ile kalpteki bu delik kapatılarak başarılı bir şekilde ameliyata son verildi. Operasyon sonrası hastanın gerekli takip ve tedavilerinin en uygun şekilde yapıldı. Hasta 3. Basamak Kalp Damar Cerrahi KVC Yoğun Bakım servisinde 2 gün, Kalp ve Damar Cerrahi Servisinde 3 gün gözetim altında tutuldu. 5 gündür hastanemizde misafir ettiğimiz hastamızın durumu çok iyi, rahat bir şekilde nefesini alıyor ve veriyor, son kontrollerden sonra hastamızı şifa ile taburcu edeceğiz.” dedi.   

Dr. Erkan; “Bizler Nevşehir Devlet Hastanesinde, 2 Kalp Damar Cerrahı, Kardiyoloji Doktorları, Anestezi Doktorları ve Teknikerleri, Ameliyathane Hemşirelerimiz, Perfüzyonistlerimiz, Yoğun Bakım ve Servis Hemşirelerimiz ile birlikte yaklaşık 25 kişilik büyük bir ekiple kalp ameliyatlarına hazırız. Başta İl Sağlık Müdürümüz olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2021, 08:57
banner115
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER