Nevşehir´de kopan parmak mikro cerrahi yöntemiyle dikildi

Nevşehir Devlet Hastanesi Plastik Cerrahi Servisi´ne getirilen 55 yaşındaki mobilya ustası Ertuğrul Acer´in, makineye kaptırdığı sağ el baş parmağı eklem hizasından koptu. Parmak, 4 saat süren ameliyatta, mikro cerrahi yöntemiyle yerine başarılı bir şekilde dikildi.

Nevşehir´de kopan parmak mikro cerrahi yöntemiyle dikildi

 

Nevşehir Devlet Hastanesi  Yeni Plastik , Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Doğuş Yalçın, hastanın servise gelmesinden hemen sonra ameliyata başladıklarını belirterek, "Hastamız bize yaklaşık 3 gün önce Akşam 17:00 sularında parmak kopması şikayeti ile acile servisimize  geldi.

Mobilya Ustası olan ve marangoz olarak çalışan hastanın sağ el baş parmak eklem hizasından kopma olduğu görüldü. Planya makinasında kesildiğini ifade etti. Hasta ile görüşülerek operasyon önerildi. Anestezi Uzmanı  Uzm. Dr. Barış Açıkgöz ile ameliyathane hazırlandı. Geldiğinde kopan parça buz içerisindeydi yaklaşık 1 saat olmuştu. Bu ameliyatlar için geçen süre çok önemlidir. 4 saat süren operasyonla bütün sinir ve tendon onarımları yapıldı. Uyguladığımız Mikro Cerrahi tekniği ile çıplak gözle görülemeyecek kadar ince ve hassas dokular onarılabilmektedir. Bu teknikte ameliyat mikroskobu yardımıyla ameliyat sahası büyütülmekte, çok ince damar ve sinir gibi dokuların detaylı görünümü elde edilmektedir. Bu süreç başarıyla tamamlanmış ve hasta için büyük öneme sahip olan baş parmağın yeniden fonksiyonel hale getirilmiş operasyon sonrası parmağın kan dolaşımı sağlanmıştır. Bundan sonraki süreçte fizik tedavi programı ile hastanın parmağı tekrar eskisi gibi kullanabilmesi sağlanacak. Üçüncü gününde hasta ev istirahati için taburculuğu planlanmaktadır.” diye konuştu.

Parmağının iş kazası sonucu koptuğunu anlatan marangoz ustası Acer, "Kendi iş yerimde çalışırken iş kazası geçirdim. Kazadan sonra arkadaşlar hemen kopan parmağıma müdahale ederek buza koydu. Ameliyata alındım, doktorlarımıza ve tüm personele teşekkür ediyorum." dedi.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER