"Sağlıkta şiddet, caydırıcı cezalarla önlenir"

Sağlık-Sen Nevşehir Şube Başkanlığından yapılan açıklamada sağlıkta şiddetin caydırıcı cezalarla önlenebileceğine dikkat çekildi.

"Sağlıkta şiddet, caydırıcı cezalarla önlenir"

Açıklamada; “Konya Numune Hastanesi acil servisinde görevli hemşire Tuğba Yılmaz sağlık hizmeti verdiği hastanın yakını tarafından darp edilmiştir. Gerçekleşen saldırıyı kınıyor, saldırıya maruz kalan hemşire Tuğba Yılmaz’a ve ailesine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Kamu adına sağlık hizmeti veren sağlık çalışanına gerçekleştirilen bu çirkin saldırı bizleri derinden üzmüştür. Ancak acımızı artıran bir başka hadise ise, saldırganın tutuklanmadan serbest bırakılmasıdır. Sağlık çalışanlarının şiddetle karşı karşıya kalmaları ve bunun önüne geçilememiş olması önemli bir sorundur. Sağlıkta şiddeti önlemeye yönelik alınacak tedbirleri içeren yasal düzenleme, tutuklu yargılamanın önünü açsa da, uygulamanın bu yönde olmaması, sağlık çalışanlarını üzmektedir. Ayrıca, sağlıkta şiddeti önlemek için çıkarılan yasa, şiddet uygulayan kişinin gözaltına alınarak hakim karşısına hemen çıkarılmasını sağlasa da, yargı aşamasında tutuklu yargılama olmaması bir eksikliktir. Şiddeti önlemenin bir yolunun da, caydırıcı önlemlerin hayata geçirilmesi olduğu unutulmamalıdır.

Sağlıkta memnuniyetin yüzde 80’lere ulaştığı bir noktada, her zorluğa rağmen görevini en iyi şekilde ifa eden sağlık çalışanına şiddet kesinlikle kabul edilemez. Dün dediğimiz gibi bugün de, yarın da sağlık çalışanlarına karşı şiddete önleyici, kalıcı ve caydırıcı çözümlerin ortaya konması gerektiğini söylüyoruz. Çözüm için konuyla ilgili paydaşlar ve kamu otoritesi bir araya gelmelidir. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusunda sorunun temeline inilmeli, gerekli adımlar atılmalı, aktif yaklaşımlar sergilenerek gerekli tedbirler bir an önce alınmalıdır. Halkımızın şiddete uğrayan sağlık çalışanlarının yanında olma ve şiddet uygulayanları toplumdan tecrit etme noktasında duyarlılığa çağırıyoruz. Sağlık-Sen olarak uzun yıllardır mücadelesini verdiğimiz sağlıkta şiddete sıfır tolerans devlet politikasına dönüşmeli ve yetkililer tarafından da desteklenmelidir. Bu vesile ile şiddete maruz kalan Tuğba Yılmaz’a geçmiş olsun diyor, saldırıyı ve saldırganı lanetliyoruz” denildi.

MHA

banner115
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER