Talasemi evliliğe engel değil

Türkiye genelinde 8 Mayıs tarihi Talasemi hastalığı konusunda bilinçlendirme günü olarak kutlanıyor.

Talasemi evliliğe engel değil

 

Nevşehir İl sağlık müdürlüğünce yapılan açıklamada; Talasemi hastalığının kalıtsal bir hastalık olduğuna dikkat çekilirken, Talasemi hastalığının evliliğe engel olmadığı bildirildi.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada; “Thalassemia” Akdeniz Anemisi anlamına gelir. Akdeniz bölgesinde ve göçlerle yayılarak dünyanın her ülkesinde görülen kalıtsal bir kan hastalığıdır. Anne ve babadaki genlerin hastalıklı olup olmamasına bağlı olarak; çocukta Talasemi´nin şu tiplerinden biri görülür: (Minör): Bu bireyler tamamen sağlıklıdır ve hafif derecede kansızlık dışında sorunları olmaz. (Majör): Akdeniz Anemisi olarak da bilinir. 3-4 aylıktan başlayan, sürekli kan nakli gerektiren çok ciddi bir kan hastalığıdır. Bu çocuklar kendileri için gerekli hemoglobini yeterli miktarda yapamazlar. Halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık, huzursuzluk, karaciğer ve dalak büyümesi sonucu karın şişliği, sık sık ateşlenme, yüz ve kafa kemiklerinden başlayarak kemiklerde değişiklik ve tipik bir yüz görünümü ortaya çıkar. (İntermedia): Taşıyıcılar gibi tamamen sağlıklı olmayan, hastalık belirtileri genellikle ileri yaşlarda başlayan, kan gereksinimleri daha az olan hastalığın hafif tipidir.

Talasemi Taşıyıcılığı Nedir?

Talasemi taşıyıcılarının büyük çoğunluğu bu hastalığı taşıdıklarını bilmezler; ancak talasemi majörlü bir çocuk sahibi olduklarında yada özel kan testini yaptırdıklarında öğrenirler. Talasemi taşıyıcılığı ebeveynlerden çocuklara geçebilir, kalıtsaldır ve yaşam boyu da devam eder.

Talasemi Taşıyıcısı Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Özel kan testi yaptırmanız gereklidir. Bu test evlilikten önce mutlaka yapılmalıdır. Bu test ile amaç, evlenmeyi engellemek değil, taşıyıcıları saptayıp hasta çocuklar doğmasını önlemektir.

Bu Tür Hastalıklardan Korunmada En Etkili Yöntemler; Toplum eğitimi, Taşıyıcıların taranması, Genetik danışma.

Talasemi Taşıyıcısı Olduğunuzu Bilmek Neden Önemlidir?

Eğer ebeveynlerden ikisi de taşıyıcı ise doğacak her çocuk; % 25 olasılıkla sağlıklı, % 50 olasılıkla kendileri gibi taşıyıcı ve % 25 olasılıkla da hasta olabilir. Ebeveynlerin yalnız biri taşıyıcı ise doğacak her çocuğun; % 50 sağlam, % 50 taşıyıcı olma ihtimali vardır.

Talasemi evliliğe engel değildir. Talasemi taşıyıcılığı, bir hastalık değildir ve hastalığa dönüşmez. Talasemi taşıyıcılığı kalıtsal bir özelliktir. Talasemi testi yaptırmak için, talasemi merkezlerine başvurunuz. Sağlıklı bir çocuk sahibi olmak için evlilik öncesi mutlaka talasemi testi yaptırınız.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner131

banner93