Sarıaslan Kapadokya’daki esnaflar için meclisin araştırma yapmasını istedi

CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, Kapadokya Alan Başkanlığı sınırları içerisinde bulunan turizm esnafı için meclisten araştırma yapmasını istedi.

Sarıaslan Kapadokya’daki esnaflar için meclisin araştırma yapmasını istedi

Sarıaslan, 24 milletvekilinin konu hakkındaki desteğini belirttiği imzasını alarak meclise sundu.

Sarıaslan, “Kapadokya Alan Başkanlığı sınırları içerisinde bulunan turizm sektörünü ve yerel esnafı ayakta tutmak ve sorunlarına çözüm bulmak için, 24 milletvekili arkadaşımızın imzası ile birlikte meclis araştırması yapılmasını istedik.” dedi.

Sarıaslan gerekçe olarak şu ifadeleri kullandı: “1985 yılında UNESCO’nun dünya mirası listesine giren, TÜİK verilerine göre her yıl milyonlarca turist ağırlayan Kapadokya bölgesi Kovid-19 salgınından önceki yıl 3.834.134 turist ağırlamış, salgın nedeniyle bölgeyi ziyaret eden turist sayısında çok büyük azalmalar olmuştur. Kış ayları turizm sektöründe ölü sezon olarak bilinmektedir. Nevşehir Kapadokya bölgesi doğa turizmi, kültür turizmi, balon turizmi, termal sağlık turizmi, inanç turizmi, el sanatları, atlı turizm, kongre turizmine sahip olmakla beraber çömlekçilik ve şarapçılık denilince Orta Anadolu’da ilk akla gelen yerdir. Kapadokya bölgesi özellikle sahip olduğu güzellikler ile turistler için adeta bir cennettir. Nevşehir Kapadokya bölgesi deniz turizmi bölgesi olmamasına rağmen, ülkemizde en çok turist alan ilk 5 şehirden birisidir. Nevşehir Kapadokya bölgesinde yaklaşık 300 turizm işletmesi bulunmaktadır. TÜİK verilerine göre gelen bir turistin maliyeti 788 dolardır. Görüldüğü üzere turizmin Nevşehir ‘de çok önemli bir ekonomik payı vardır. Bu pay Türkiye ekonomisine hatırı sayılır bir katkı sağlamaktadır. Kapadokya bölgesindeki işletmeler istihdam açısından da büyük önem arz etmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı, bölgedeki sorunların tespit edilmesi ve gereken önlemlerin biran önce alınması elzemdir.”

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2021, 12:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER