argos in Cappadocıa yine en iyi kültürel miras oteli

Küresel turizm sektörüne yön veren World Travel Awards, argos in Cappadocia’yı üçüncü defa ‘Türkiye’nin En İyi Kültürel Miras Oteli’ seçti.

argos in Cappadocıa yine en iyi kültürel miras oteli

Turizm dünyasının ‘Oscar Ödülleri’ olarak anılan ve sonuçları küresel ölçekte etki uyandıran World Travel Awards, bu yıl Portekiz’in Madeira kentinde düzenlenen gala töreni ile sahiplerini buldu.

Belmond Reid’s Palace’da 8 Haziran gecesi düzenlenen ödül töreninde argos in Cappadocia Otel, üst üste üçüncü yıl da ‘Türkiye’nin En İyi Kültürel Miras Oteli’ ödülüne layık görüldü.

argos in Cappadocia, Kapadokya’nın kalbindeki eski Uçhisar Köyü’nde 23 yıldır devam eden bir restorasyon projesi olarak binlerce yıllık bir manastır yerleşkesi, buna bağlı mağaralar, yer altı tünelleri ve tarihi evlerden oluşuyor. Konukları tarafından “içinden köy geçen otel” olarak tanımlan otel, klasik bir turizm mekânının çok ötesinde bir deneyim yaşatıyor. Bünyesinde bulunan 2000 yıllık keşişlerin ve rahiplerin barındığı manastır yerleşkesi Bezirhane, İpek Yolu üzerinde deve kervanlarının konakladığı, bir zamanlar kervansaray olarak kullanılan, sonrasında beziryağının üretildiği bir mekân. Bu tarihi yapı, olağanüstü akustiği ve iki dev kubbesiyle alışılmışın dışında konseptlerle gerçekleştirilen toplantı, davet ve düğünlere, konser ve performanslara ev sahipliği yapıyor. Antik köyde devam eden restorasyonlar sürecinde ortaya çıkarılan ve bugün kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapan Müze Salon ise zemininde yüzyıllara dayalı ve toprak altında kalmış olmak nedeniyle çok iyi korunmuş bir ‘tarihi bezirhane’nin değirmen yataklarını ve katır kanallarını sergiliyor. argos in Cappadocia’nın hayata döndürdüğü tarihi mekânlarından bir diğeri olan, binlerce yıl önce bir ibadethane olarak keşişleri barındıran, zaman içinde yerel halk tarafından farklı amaçlarla kullanılan Şapel de bugün Türkiye’nin en etkileyici etkinlik mekânlarından bir tanesi.

Geleneksel, doğal ve lüksün en zarif ve bilinçli birlikteliğinin uygulandığı argos in Cappadocia, kendi bağlarındaki üzümlerden ürettiği şarapları ve bünyesindeki SEKİ Restaurant ile de pek çok uluslararası ödüle sahip.

1994’ten bu yana seyahat ve turizm endüstrisinin tüm alanlarındaki başarılı kurumların ödüllendirildiği World Travel Awards, seyahat profesyonelleri ve seçkin tüketicilerin oylamalarıyla belirleniyor.

argos in Cappadocia, 2017 ve 2018 World Travel Awards kapsamında da aynı ödülle onurlandırılmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER