BİK seçimi yine yapılamıyor

TGF: "SANDIK SUBELERE KURULMALI GAZETE SAHİPLERİ OY KULLANMALIDIR"

BİK seçimi yine yapılamıyor
banner116

2 Mayıs'ta, yapılacağı açıklanan Basın ilan Kurumu (BİK) Anadolu temsilci seçimi pandemi nedeniyle açıklanan yasaklardan dolayı yine yapılamayacak.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Yılmaz Karaca, "Yine Anadolu gazete sahipleri BİK Genel kurulu Anadolu temsilci seçimi bir kez daha yapılamayacak. Vekalet toplanarak Gazete sahiplerimiz rahatsız edilmektedir. Artık bu sistemden vaz geçilmeli 30 BİK şubesinde sandık kurularak gerçek gazete sahipleri kendi temsilcilerini seçmelidir. 2 Mayıs’taki seçimler için toplanan vekaletler geçersiz duruma düşmüştür. Bu vekaletlerle daha sonra seçim yapılması seçim yasalarına aykırıdır. Vekalet örneğinde tarih vardır gazete sahibi o tarihte yapılacak seçim için vekalet vermiştir. Daha sonra kullanılması sakıncalıdır" görüşüne yer verdi.

TGF Genel Başkanı Karaca, açıklamasının son bölümünde BİK’in gazeteler arasında kurulu bulunan BİK sisteminden de bu seçimin yapılabileceğini söyledi.

4 ŞUBE BAŞKANI TARAF OLDU

TGF Genel Başkanı Karaca, "BİK Genel Müdürü Rıdvan Duran'ın "BİK personelinin temsilcileri seçimlerde taraf olamaz" açıklamasına rağmen Adana, Diyarbakır, Van ve Kahramanmaraş şubesi müdürlerinin taraf olduğunu ve bu müdürler hakkında gereği yapılmalıdır." dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2021, 13:09
banner115
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER