Çocuk Tacizcilerine Terörist Muamelesi Yapılacak

Çocuk Tacizcilerine Terörist Muamelesi Yapılacak
Nevşehir`de yaşanan olay insanlığın vicdanını bir kez daha kanattı. Nevşehir`de 2002 yılından beri öz kızı M.K.(18)`yi önce taciz sonrasında tecavüz ettiği gerekçesiyle yakalanan İ.K., tutuklanarak Nevşehir E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu`na gönderilmişti.

Son günlerde tüm Türkiye?de olduğu gibi Nevşehir?de de yaşanan çocuk istismarı, çocuk cinayetleri konusundaki suçların cezasını Başbakan Tayyip Erdoğan`ın "Ağırlaştırılmış müebbet" diyerek talimatını verdiği çocuk istismarıyla mücadele yasasında sona gelindi.

Başbakan`ın talimat verdiği ve bu ay içinde yasalaştırılması planlanan tasarı yetişkinlere yönelik cinsel istismar suçlarını da kapsayacak.

Tasarıda, özellikle TCK`nın çocuklara yönelik istismar suçlarını düzenleyen 103, 104, 105`inci maddelerinde değişiklikler öngörülüyor. Sadece fiziksel değil, psikolojik, ekonomik yönden her türlü istismarın da ceza kapsamına alınması planlanıyor.

Tasarı ile ilk kez pedofili hastalığı olan suçlulara ilaçla tedavi uygulanması planlanıyor.

Sabah`ın haberine göre; tasarıda yer alan ve son şekli Bakanlar Kurulu`nda verilecek olan istismar suçlarına yönelik yeni ceza uygulamaları şöyle;

Terör suçlularına uygulanan cezalarının 4`te 3`ünü yatma kuralı ilk kez çocukları istismar edenler için de uygulanacak. İstismarcılar, cezalarının 4`te 3`ünü yatmadan hiçbir aftan faydalanamayacak.

Hapisten çıkan kişiler, yaşamları boyunca çocuklarla ilgili hiçbir işte çalışamayacak. Yaşadığı bölgede okullar, aileler uyarı sistemiyle bu konuda bilgilendirilecek.

Cinsel tacizin posta, elektronik posta, internet ortamlarında teşhir suretiyle veya cep telefonu mesajları yoluyla işlenmesi durumunda verilecek cezalar yarı oranında artırılarak, 3 yıla çıkacak.

Yılbaşı kutlamaları, konserler gibi kamuya açık alanlar da işlenen taciz suçları için de aynısı geçerli. Daha önce müebbet cezası verilen suçlar da ağırlaştırılmış müebbet içine alınacak.

Tecavüzün ölümle sonuçlanması sonucunda verilen ağırlaştırılmış müebbedin çocuk tecavüzleri için de uygulanması öngörülüyor. Basit taciz suçuna verilen ceza 3 yıl olacak.

Nitelikli cinsel saldırı suçlarında ceza 12 yıldan 20 yıla çıkartılacak. Yeni düzenlemeyle cezalarda yüzde yüze varan artış sağlanacak. Tasarı ile ensest kavramının da ilk kez tanımlanacak.

İstismar çocuğun birinci derece yakınları tarafından gerçekleştirilmesi cezaların yarı yarıya arttırılmasının nedeni olacak.

Ayrıca çocuklar için istenen "ruh sağlığı bozulmuştur" gibi rapor uygulamalarına son verilecek.

Tasarının bu hafta Bakanlar Kurulu`nda ele alınacağını belirten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, "Biz bu yasayla çok daha caydırıcı önlemleri alacağız ama bunun dışında yapılabilecekler de var.

Basından kesin bir işbirliği bekliyoruz. Faili ifşa edelim, mağduru değil. Cinayeti ya da suçu ayrıntılı tasvir ederek hastalıklı zihinlere aklına o ana kadar gelmemiş olan şeyleri sokmayalım" dedi. Haber: Erdal KESİCİ

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner131

banner93