TGF 60. Başkanlar Konseyi İstanbul’da toplandı

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun (TGF) 60. Başkanlar Konseyi İstanbul’da toplandı. TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, “Anadolu Basını Batırılmak isteniyor” diyerek, TBMM’de grubu bulunan siyasi partilere çağrıda bulundu ve Anadolu basınının sorunlarının araştırılarak çözüm bulunmasını istedi.

TGF 60. Başkanlar Konseyi İstanbul’da toplandı

İstanbul Avrasya Gazeteciler Derneği ev sahipliğinde, Türkiye’nin 41 ilinden gazeteciler cemiyeti başkan ve temsilcilerinin katıldığı 60. TGF Başkanlar Konseyinde açılış konuşması yapan Genel Başkan Yılmaz Karaca basının içinde bulunduğu sıkıntıları dile getirdi.

Karaca, 150’nin üzerinde günlük gazetenin kapandığına, uydu bedelini ödeyemeyen yerel televizyonların ekranlarını karartmak zorunda kaldıklarını belirterek, “Haftalık ve aylık çıkan dergileri hiç hesaba katmıyorum. Anadolu basını batıyor, yerel basın bitiyor. Bitirilmek isteniyor.” dedi.

Yıllardır yasal düzleme beklediklerini ancak siyaset kurumunun kendilerini dinlemediklerini söyleyen Karaca, başta AK Parti ve CHP olmak üzere TBMM’de grubu bulunan siyasi partileri göreve çağırarak yerel durumunun araştırılıp çözüm üretilmesini istedi.

Cumhuriyet tarihinin her döneminde yaygın ve yerel basını iktidarların tehdidi altında görev altında yapmak zorunda kaldıklarını da dile getiren Karaca, medyada gazeteci kökenli patronların giderek azaldığına dikkati çekerek, “Biz gazeteciliğin etik kurallar içinde yapılmasını istiyoruz. İş insanları gazete patronu olabilir ancak gazeteler ihaleler için silah olarak kullanılmamalıdır.” diye konuştu.

“Basın kartları neden verilmiyor?”

Sarı basın kartlarının Cumhurbaşkanlığına bağlı İletişim Başkanlığı tarafından verilmeye başlandığı, komisyonda eskisinden farklı olarak meslek örgütlerinin yer almadığını dikkat çeken Karaca, son 3 yılda 2 bin 500 basın kartının iptal edilmesini eleştirdi.

Bu yıl değiştirilen basın kartlarının, aradan 8 ay gibi bir zaman geçmesine rağmen yüzde 40’ının yenilenebildiğini ve kart alamayanlarla ilgili bir açıklama yapılmadığını söyleyen Karaca, “Komisyon ölünceye kadar taşıyacağımız sürekli basın kartının anlamını bile bilmiyor. Sürekli kart ancak yüz kızartıcı bir suç işlerseniz iptal edilebilir. Ancak gelin görün ki istediklerinin kartını iptal ediyorlar.” Dedi.

Basın İlan Kurumunun uzun yıllar terör örgütü FETÖ yandaşları tarafından yönetildiğini ve bu yolla yerel basının yok edilmeye çalışıldığını söyleyen Karaca, bu konuda uyarıların dikkate alınarak yönetimin değiştirildiğini söyledi ve yeni Genel Müdür Rıdvan Duran’a başarılar dileyerek resmi ilan konusunun yeniden gözden geçirilmesini istedi.

İnternet yoluyla yayın yapan radyo ve televizyonlarla ilgili yönetmeliğin RTÜK kapsamından çıkarıldığını söyleyen Karaca, “Ancak dijital habercilik konusunda herhangi resmi yasa yıllardır çıkmadı. Bu da doğal olarak merdiven altı internet haberciliğini doğurdu. Gazetecilikle ilgisi olmayan bu kişiler başta belediyeler olmak üzere herkesi tehdit ederek gerçek gazetecileri de zor durumda bıkıyor.” ifadelerini kullandı.

Karaca, son olarak Hürriyet gazetesinde etik olmayan yönetimlerle işlerine son verilen gazetecilerin sayıları on bini aşan işsizler ordusuna katıldıklarını belirterek, gazetecilere bu zulmü yapanları kınadı.

Ev sahibi İstanbul Avrasya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Oğuzhan Bayrak da konuşmasında yerel basının yaşadığı sorunları dile getirdi.

Toplantının ilk bölümünde Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr Aysel Çetinkaya, dijital medya konulu bir sunum yaptı.

Çetinkaya günlük tirajları 2012’de 5 milyonu aşan 41 gazetenin 2018 itibari ile 3 milyonun altına düştüğünü söyledi.

Toplantıya Karaca’nın yanı sıra TGF Genel Sekreteri ve Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bayram Ekici ve Türkiye’nin çeşitli illerinden başkanlar katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

src="https://cdn.ampproject.org/v0/amp-auto-ads-0.1.js">