TGF, AA’nın Kahire Ofisine yapılan baskını şiddetle kınadı

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Mısır güvenlik güçlerince Anadolu Ajansının (AA) Kahire bürosuna baskın düzenleyerek çalışanlarının gözaltına alınmasını kınadı.

TGF, AA’nın Kahire Ofisine yapılan baskını şiddetle kınadı

TGF tarafından yapılan yazılı açıklama şu şekilde; ”Hiçbir gerekçe gösterilmeden AA’nın Kahire bürosuna Mısır güvenlik güçlerince yapılan baskın ve sonrasında çalışanlarının gözaltına alınması Türk Basınına ve dünya demokrasisine yapılmış bir eylemdir ve şiddetle kınıyoruz.

Bu eylem demokrasiden uzak basın özgürlüğüne yönelik bir tacizdir. Dünya kamuoyu içerisinde önemli bir yere sahip olan ajansımız tüm dünyaya gerçek haberleri tüm şeffaflığıyla aktarmaktadır. Bunlardan rahatsız olan Mısır hükümetinin bu tutumu eminiz ki sonuçsuz kalacaktır. Basın ve ifade özgürlüğünün asla önüne geçemeyeceklerdir. Mısır hükümetinin konuyla alakalı hiçbir açıklama yapmaması da oldukça düşündürücüdür.

Türk basınına ve dünya demokrasisine karşı yapılan bu eylemi şiddetle kınıyor, gözaltında bulunan 5 AA çalışanının derhal serbest bırakılmasını bekliyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER