Alev Alatlı ile Murakabe Günleri’nin Konuğu Adnan Dalgakıran oldu

Kapadokya Üniversitesi’nin (KÜN) geleneksel yayını Alev Alatlı ile Murakabe Günleri’nin canlı yayın konuğu Adnan Dalgakıran oldu.

Alev Alatlı ile Murakabe Günleri’nin Konuğu Adnan Dalgakıran oldu

KÜN tarafından yayımlanan ve moderatörlüğünü Rektör Prof. Dr. Hasan Ali Karasar’ın yaptığı "Alev Alatlı ile Murakabe Günleri” programı, Dalgakıran Makina Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye Makine Federasyonu (MAKFED) Başkanı ve Beşiktaş JK İkinci Başkanı Adnan Dalgakıran’ın katılımıyla yapıldı.

“EN İYİ İŞLERİ YAPANLAR KENDİNİ VE ÇEVREYİ EN İYİ TANIYANLARDIR”

Programda açıklamalarda bulunan Dalgakıran, yerel ve küresel ölçekte başarıya ulaşmanın anahtarı olarak sürekli öğrenme çabasının belirleyici olduğuna dikkat çekti. Dalgakıran, çocukları temel bilimler konusunda iyi yetiştirmenin öneminin altını çizerek, “Kısa vadeli küçük çıkarlar peşinde koşan bir toplum görünümünden uzaklaşmamız gerekiyor. Örneğin sofistike işlere girmiyoruz. Çocuklarımızı temel bilimler konusunda yetiştiremiyoruz. Mukayese edebilme, soru sorma yeteneğimiz gelişmemiş. Çocuklarımıza kendi tercihlerini yapabilme özgürlüğü vermiyoruz. Bunu derhal aşmalıyız. Dünyada en iyi işleri yapanlar en zeki insanlar değil, kendini en iyi tanıyanlar, çevreyi en iyi analiz edenlerdir.” dedi.

ALATLI: DÜNYAYI BİLMEYEN DÜNYANIN MASKARASI OLUR

Alatlı ise bilginin önemine dikkat çekti. Dünyayı ve hayatı doğru okumanın ancak eğitimle mümkün olduğunu ifade eden Alatlı, “Yola çıkarken dünyamızı iyi okuyarak, bilgiyi genç nesillere doğru kaynaktan aktarabilmek önceliğimizdi. Çünkü inanıyoruz ki, dünyayı bilmeyen dünyanın maskarası olur. Üniversite girişimimiz, ülkemizde bir şeylerin ucundan tutmak, akademik anlamda üzerimize düşeni elimizden geldiğince ortaya koymaktı. Elbette bu anlamda başka bir üretim peşindeyiz. İşte bunun adı bilgi üretimidir.” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER