Bir tiyatro eserinin yaratım süreci bu ay ki buluşmanın konusu

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Kapadokya Üniversitesi, Argos In Cappadocia ve Argos Kültür Sanat ile birlikte koordine ettiği 'Bezirhane Buluşmaları' Mart ayı etkinliği 26 Mart 2020 Perşembe günü Saat 19.00'da Argos Otel'de düzenlenecek.

Bir tiyatro eserinin yaratım süreci bu ay ki buluşmanın konusu

Mart ayı etkinliğinde Tiyatro Yönetmeni ve Aydın Üniversitesi Öğretim Görevlisi Emrah Eren konuğumuz olarak "Bir Tiyatro Oyununun Yaratım Süreci"ne dair sunuş gerçekleştirecek.

Yönetmen Emrah Eren

“Bir fikrin oyuna dönüşme sürecinde hangi yollardan geçeriz? Bu yolculukta ne gibi sınırlara takılırız farkında olmadan? Yönetmen, metni irdeleyerek sahnelerken nelere dikkat etmelidir?” gibi soruların cevaplarının arayışını içinde barındıran bir söyleşi bu. Sahnede bir dünya oluşturmanın keşfi... Dünya Tiyatro Günü sebebiyle oyun metninden sahneye bir yolculuk...

Emrah Eren'in Özgeçmişi

Emrah Eren, 1979 yılında Bandırma’da doğdu. İlköğrenimini Bandırma’da, ortaöğrenimini İzmir’de tamamladı. 2001 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl İstanbul’a yerleşerek Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda oyuncu olarak çalışmaya başladı. Rol aldığı oyunlardan bazıları: Dilekçe; Bahar Noktası; Cephede Piknik; Klakson, Borazanlar ve Bırtlar; Sezuan’ın İyi İnsanı; Günün Adamı, Yağmurcu, Dava, Külhanbeyi Müzikali, Sıkıyönetim, Sokak Kızı İrma (19. Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri, Müzikal ve Komedi dalında Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu adaylığı), Yanlışlıklar Komedyası... 2009 yılında konuk oyuncu olarak çalıştığı Kent Oyuncuları’nda Cimri’de rol aldı.

Oyuncu olarak başladığı kariyerine Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu yapımı “Kadınlar Devleti” adlı oyunda Yücel Erten’in; BBT yapımı “Sezuan’ın İyi İnsanı” adlı oyunda Ali Taygun’un asistanlığını üstlenerek devam etti. 2003 – 2011 yılları arasında Turgay Kantürk’ün yönettiği 7 oyunda yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. (Klakson, Borazanlar ve Bırtlar – BBT; Ful Yaprakları – İDT; Kıyamet Suları – EBBŞT; Tersine Dünya – BBT; Bavul Hikâyesi – İDT; Dava – BBT; Benim Adım Rachel Corrie - A-Z Kültür Ajansı)

2003 yılında Sanat İşliği Tiyatrosu’nda “Tüccar Kentin Melekleri” adlı müzikli oyunu; 2004 yılında B.B.T.’de “Şimdi’den Son’a Cahit Külebi” adlı şiir gösterisini ve 2006 yılında yine B.B.T.’de “Pırtlatan Bal” adlı çocuk oyununu yönetti. Aralık 2007'de Galataperform bünyesinde gerçekleştirilen "Yeni Metin Yeni Tiyatro" projesinde "Nereye?" adlı oyunun ilk okumasını yönetti. Ocak 2009’da Talimhane Tiyatrosu’nun düzenlediği Oyunyaz Festivali bünyesinde “Münafık” adlı oyunun ilk okumasını gerçekleştirdi. Şubat 2009’da Turgay Kantürk ile birlikte kurduğu İstanbul Şiir Tiyatrosu ile şiir ve tiyatroyu aynı disiplinde buluşturdukları “Aziz İstanbul” konseptli çalışmaya imza attı. Son on yıldır kariyerine yönetmen olarak devam etmekte. Aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmakta.

Yönettiği Oyunlar:

2009 - Sokağa Çıkma Yasağı, Yazan: Civan Canova (Bakırköy Belediye Tiyatroları)

2011 – Nereye?, Yazan: Hüseyin Alp Tahmaz (Diyarbakır Devlet Tiyatrosu)

2012 – Turnike, Yazan: Nur Can Kara (TiyatroHal)

2014 – Hayvan Çiftliği, Yazan: George Orwell (Bakırköy Belediye Tiyatroları)

2015 – Kıran Resimleri, Yazan: İnci Aral (Bakırköy Belediye Tiyatroları)

2016 – İvan İvanoviç Var Mıydı, Yok Muydu?, Yazan: Nazım Hikmet (tiyatroadam)

2017 – Bir Baba Hamlet, Yazan: Sebastian Seidel (Baba Sahne)

2017 – İntiharın Genel Provası by Duşan Kovaçeviç (tiyatroadam)

2017 – Cıngıllı, Yazan: Irmak Bahçeci (Bakırköy Belediye Tiyatroları)

2018 – Don Kişot’um Ben, Yazan: Cervantes (Baba Sahne)

2019 – Kazanova, Yazan: Dürrenmatt (Bakırköy Belediye Tiyatroları)

2019 – Tartuffe, Yazan: Moliere (Mam’art Tiyatro)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner91

banner92

banner94

banner96

banner99

banner90

banner93

banner95

banner97

banner100