Hacıbektaş Belediye Başkanı Altıok’tan NEVÜ Rektörü Aktekin’e ziyaret

Nevşehir’in Hacıbektaş İlçe Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok’tan, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin’e ziyaret.

Hacıbektaş Belediye Başkanı Altıok’tan NEVÜ Rektörü Aktekin’e ziyaret

Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok’u makamında ağırlayan ve ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, kendilerine teşekkür etti.

Hünkâr Hacı Bektaş Veli’nin ismini gururla taşıyan bir üniversite olarak Hünkârın “Yolumuz; ilim, irfan ve insanlık sevgisi üzerine kurulmuştur” felsefesi ve düşüncesi ışığında eğitim ve öğretim verdiklerini belirten Rektör Aktekin, üniversite bünyesinde bulunan Hacı Bektaş Veli Araştırma ve Uygulama Enstitüsü ile de Alevilik ve Bektaşilik üzerine önemli çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Rektör Aktekin ayrıca, Enstitü bünyesinde de Osmanlıca, Farsça ve Arapça dillerinde bir birinden değerli yazma eserlerden oluşan ilmi kaynakların günümüze kazandırılmasına yönelik çalışmalarda görev alacak nitelikli insan yetiştirilmesi amacıyla “Alevi Bektaşi İlmi Kaynakları Anabilim Dalı Tezli Yüksek Lisans Programı”nı açtıklarını sözlerine ekledi.

Hünkâr Hacı Bektaş Veli’nin felsefesi ve düşüncesi doğrultusunda NEVÜ’nün yürüttüğü çalışmaların Alevilik ve Bektaşilik kültürünün daha iyi tanınması ve anlaşılması için kayda değer olduğunu belirten Başkan Altıok ise, şahsen ve belediye olarak üniversiteye olan desteklerinin bundan sonra da devam edeceğini ifade etti.

NEVÜ’ye bağlı olarak Hacıbektaş İlçesinde bulunan Güzel Sanatlar Fakültesi ve Hacıbektaş Meslek Yüksekokulunun İlçeye sosyal, kültürel, bilimsel ve ekonomik anlamda önemli katkılar sağladığını da ifade eden Başkan Altıok, Hacıbektaş ilçe halkının da üniversitesine sahip çıktığını söyledi.

Rektör Aktekin ve Başkan Altıok ayrıca Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından 2021 yılının “Hacı Bektaş Veli Yılı" olarak ilan edilmesi nedeniyle, Üniversite ve Hacıbektaş Belediyesi işbirliğinde yürütülecek ortak faaliyetler hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Ziyaret sonunda Rektör Aktekin Başkan Altıok’a Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yayınlanan Hacı Bektaş-ı Veli’nin “Makalat” kitabını hediye etti.

banner115
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER