İlber Ortaylı Kapadokya’da konferans verdi

Ünlü tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı Kapadokya Üniversitesi tarafından düzenlenen söyleşide üniversite öğrencileriyle buluştu.

İlber Ortaylı Kapadokya’da konferans verdi

Kapadokya Üniversitesi tarafından düzenlenen “İlber Ortaylı ile Söyleşi” etkinliği kapsamında Nevşehir’e gelen Prof. Dr. İlber Ortaylı’yı dinlemeye gelenler konferans salonuna sığmadı.

Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar’ın açılış konuşmasının ardından konuşan Prof. Dr. İlber Ortaylı, üniversitenin kurucu mütevelli heyeti üyesi olduğunu ve uzun yıllar bu görevi yürüttüğünü belirttikten sonra, “Üniversitemize yeni açılacak bölümleri memnuniyetle bekliyoruz. Burada çok ciddi branşlarda bölümler ve programlar açılabilir yani bazıları gibi kalkıp da olmadık yerlere üniversite kurmaktan daha iyi netice alınır. Kapadokya Üniversitesinin olduğu bölge son derecede merkez olarak ifade edebileceğiniz, eski ve yeni medeniyet merkezleriyle iç içe bir yerdedir. Ayrıca burası işletmelerin kurduğu bir vakıf üniversitesi değildir, burayı münevverler seçti yani tamamıyla entelektüel bir girişimdir.” şeklinde konuştu.

Anadolu Coğrafyası ve medeniyetleri hakkında katılımcılara detaylı bilgiler aktardıktan sonra Kapadokya bölgesi özelinde Nevşehir, Ürgüp ve Mustafapaşa halklarıyla ilgili konuşan ve bölgede yaşayan Karaman Rumlarıyla ilgili bilgiler veren Prof. Dr. İlber Ortaylı, daha sonra gençleri sosyal medya paylaşımları hakkında uyararak, “Elinize aldığınız dijital aletlerle her duyduğunuzu sosyal medyada ve internette paylaşmayın çünkü ağzı olan konuşuyor. Sosyal medya kullanan birçok kişi yanlış bilgilerle dedikodu yapıyor ve gerçek dışı hoş olmayan bilgileri gerçek gibi paylaşıyor bunlar çok ayıp. Yıllar sonra birileri bunları incelerse aziz milletimiz için iyi not vermez bunun için lütfen dikkatli olun.” dedi.

Söyleşi sonunda katılımcıların sorularını cevaplayan Ortaylı, katılımcılardan gelen bir soru üzerine harf inkılabı çalışmalarının Cumhuriyet dönemi öncesinde 1863 yılında Mirza Fetali Ahundov aracılığıyla başlatıldığını hatta bu konuyla ilgili Sultan Abdülhamit’te de bir not olduğunu belirterek söyleşisini tamamladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
src="https://cdn.ampproject.org/v0/amp-auto-ads-0.1.js">