Kapadokya’nın geleceği ünlü isimlerle Bezirhane’de konuşuldu

 Bezirhane Buluşmaları kapsamında Nevşehir’e gelen ünlü arkeolog Nezih Başgelen ve Şehir Plancısı Faruk Göksu, “Korurken Yaşatmak Mı, Tüketmek Mi?” konulu söyleşide konuştu.

Kapadokya’nın geleceği ünlü isimlerle Bezirhane’de konuşuldu

Kapadokya Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ve Argos Kültür Sanat tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Bezirhane Buluşmaları’ etkinlikleri kapsamında gerçekleşen söyleşiye Ürgüp Kaymakamı Mehmet Maraşlı, akademisyenler, üniversite öğrencileri, bölge turizmcileri ve davetliler katıldı.

Şehir Plancısı Faruk Göksu, “Biz geleceği yeniden tasarlayacaksak yeni neslin beklentilerini, yeni nesil ekonominin gerekliliklerini dikkate almalıyız. Biz, yeni neslin yaratıcı zekasını kullanarak farklı temalarla neler yapabiliriz bunu düşünmeli ve tartışmalıyız.” Dedi.

Göksu, Kapadokya’nın geleceğine dair soruları ve bunların cevaplarına dair fikirlerini ortaya koydu.

Arkeolog Nezih Başgelen de Kapadokya’da şu an çok büyük bir stresin olduğunu lakin bu stresin doğru yönetildiği ve doğru şekilde geleceğe yönelik vizyona dönüştürüldüğünde Kapadokya’nın her boyutuyla kazanan bir coğrafya olacağını belirterek, “Sürdürülebilir bir şeyi yapma konusunda ülke olarak bir zafiyetimiz var ama yüreğimiz bu tür konularda yek vücut. Artık Kapadokya bu yek vücut haliyle bölgede bir model geliştirmeli ve bu modelin çözümlerini buraya has yapmalı.” diye konuştu.

Faruk Göksu ve Nezih Başgelen’in konuşmalarının ardından bölge turizmcileri bölgenin korunmasına dair düşüncelerini katılımcılarla paylaşırken, Kapadokya Üniversitesi öğrencileri de bölgede yaşanan sorunların çözümlerine dair ürettikleri fikirleri katılımcılarla paylaşarak destek istedi.

Etkinlik, Nezih Başgelen ve Faruk Göksu’nun etkinliğe katılanların sorularını cevaplandırmasıyla sona erdi.

banner115
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER