KÜN öğretim üyelerinin uluslararası çevreci beşerî bilimler literatürüne yeni katkısı

Çevreci Beşerî Bilimler alanında önemli çalışmalar sürdüren Kapadokya Üniversitesi, öğretim üyelerinin editörlüğünü yapmış olduğu uluslararası akademik yayınla bu alandaki başarılarına yenisini ekledi.

KÜN öğretim üyelerinin uluslararası çevreci beşerî bilimler literatürüne yeni katkısı

Kapadokya Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Serpil Oppermann ve Dr. Öğr. Üyesi Sinan Akıllı'nın editörlüğünü yaptığı, ekoeleştiri kuramı ve Türk kültürü/edebiyatı araştırmalarını birleştiren ilk uluslararası akademik kitap olan Turkish Ecocriticism: From Neolithic to Contemporary Timescapes (Rowman & Littefield, Lexington Books) okuyucuyla buluştu.

Türk kültürü, edebiyatı ve sanatında çevre, ekoloji, doğaya atfedilen değerlerin, algıların ve değişimlerin izini süren bu kitapta, Neolitik Çağ’dan günümüze kadar gelen bir keşif sunulmaktadır. Türkiye'nin jeo-sosyal ve ekokültürel anlatılarının birbiriyle ilişkileri, tarihsel bağlamları ve çoktürlü öykülerinin içerisinde incelenmektedir. İslamiyet öncesi Türk inanışlarından, Osmanlı dönemi atlarına; Göbekli Tepe’den Halikarnas Balıkçısı'na ve Yaşar Kemal'e kadar geniş bir yelpaze sunan kitap hakkında daha fazla bilgi Rowman & Littlefield internet sitesinde yer alıyor.

banner115
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER