“Kuşaklar Arası Kültür Köprüsünde Buluşuyoruz” projesinin ilk etkinliği gerçekleştirildi

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ)  ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşbirliğinde “Kuşaklar Arası Kültür Köprüsünde Buluşuyoruz” projesinin ilk etkinliği gerçekleştirildi.

“Kuşaklar Arası Kültür Köprüsünde Buluşuyoruz” projesinin ilk etkinliği gerçekleştirildi

Nevşehir’in somut olmayan kültürel mirasının tespit edilmesi ve öğrencilerde bu konuda farkındalık oluşturulması amacıyla Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) ile Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan “Kuşaklar Arası Kültür Köprüsünde Buluşuyoruz” isimli projenin ilki olan “Bir Varmış Bir Yokmuş” adlı etkinlik gerçekleştirildi.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Kapadokya Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin koordinesi ve Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE Birimi işbirliği ile gerçekleştirilen etkinliğe Nevşehir Merkez, Derinkuyu, Acıgöl, Avanos ve Ürgüp ilçelerinde öğrenim gören 50 öğrenci 56 masal ile katıldı.

Aile büyüklerinden dinledikleri ve video ile kayıt altına aldıkları masallar ile etkinliğe katkı sağlayan öğrencilere ve danışman öğretmenlerine katılım belgeleri verildi.

Etkinlik Eğitim-Öğretim Yılı Boyunca Devam Edecek

Projeyi koordine eden NEVÜ Kapadokya Yaşayan Miras Müzesi Müdürü Prof. Dr. Adem Öger, Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda öğrenim gören öğrencilerin kültürel miras konusunda farkındalıklarını artırmayı ve kuşaklar arasında geleneksel bilginin paylaşımına katkıda bulunmayı hedeflediklerini söyledi.

Proje hakkında bilgi veren Öger, “Projemizin  ‘Dedemin Oyunu ve Oyuncakları’ isimli ikinci etkinliğini 21 Ekim-21 Kasım 2021 tarihleri arasında gerçekleştireceğiz ve tüm öğrencilerin katılımlarını bekliyoruz. Ayrıca proje kapsamında eğitim-öğretim yılı boyunca devam edecek olan ‘Bilmece Bildirmece’, ‘Sayışmacalar, Yanıltmacalar, Tekerlemeler’, ‘Heybemdeki Türküler, Ağıtlar ve Maniler’ ve ‘Ninemin Çeyiz Sandığındakiler’ gibi etkinliklerimiz şehrin kültürel mirasının aktarımı açısından olduğu kadar, kurumlar arası işbirliğini de geliştirecektir. Bu etkinlikte bizleri destekleyen başta Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin olmak üzere, emeği geçen ARGE Birimine, öğretmenlerimize, katılım sağlayan öğrenci ve ailelerine teşekkür ederiz.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER