Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Japon Dili Ve Edebiyatı Anabilim Dalı açılacak

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü, Japon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı´nın açılış etkinliği düzenlenecek. Tören 13 Ekim 2017 Cuma günü, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi´nde sabah saat 10:00´da başlayacak.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Japon Dili Ve Edebiyatı Anabilim Dalı açılacak

 

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü, Japon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı´nın açılış etkinliği düzenlenecek. Tören 13 Ekim 2017 Cuma günü, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi´nde sabah saat 10:00´da başlayacak.

Japon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı, 2010 yılında kurulmuş olan 4 yıllık bir lisans programıdır. 2017 yılı itibariyle, üç yardımcı doçent ve üç araştırma görevlisi bulunan Anabilim Dalı, ilk öğrencilerini 2017-2018 eğitim öğretim yılında kabul etmiş, lisans yerleştirme sınavı sonucunda 26 öğrenci kayıt yaptırmıştı.

Türkiye ile tarihe dayanan bir dostluk ilişkisi içinde olan Japonya,  son yıllardaki ekonomik ve kültürel ilişkilerin de hızla artması ile aradaki uzak mesafeye rağmen Türk insanı ve Türkiye Cumhuriyeti için ilgi odağı olan ülkelerin başında bulunmakta.

Anabilim Dalı, Japonca ve Japon edebiyatı alanında donanımlı, Türkiye ile Japonya arasında köprüler kuracak, ikili ilişkilerin güçlenerek gelişmesi ve sağlıklı bir şekilde devam etmesi yolunda yürüyecek Japonologların yetiştirilmesini hedeflemekte.

Ayrıca Kapadokya yöresi, Türkiye´ye gelen Japon turist nüfusunun yoğun olduğu bölgelerden biri olması sebebiyle öğrencilerin günlük yaşamın çeşitli alanlarında Japonca kullanarak kendilerini geliştirebilecekleri özel bir konuma sahiptir.

13 Ekim 2017 Cuma günü saat 10:00´da saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayacak açılış programında, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Ankara Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi Japon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dallarının öğrenci topluluklarının gösterileri, Japon müzisyeni Atsuko Suetomi ve Eyüp Hamiş´in Koto-Ney Konseri, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi araştırma görevlilerinden Dr. Kubilay Atik´in İaido kılıç gösterisi gibi çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Ayrıca Japon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı´nın açılışı ve Türk-Jaopn dostluğu için üniversite bahçesi Rektörlük binası önüne sakura fidanı dikilmesi için 13 Ekim Cuma günü öğleden sonra bir tören gerçekleştirilecek.  

Açılış etkinliğine Türkiye´den, Japonya çalışmaları yapan akademisyenler başta olmak üzere,  Japonya Türkiye Büyükelçiliği, Türk Ticaret ve Sanayi Odası Japonya Başkan Yardımcısı Ümit Karaağaç, Türk Japon Vakfı Başkanı Prof. Dr. Cafer Tayyar Sadıklar, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Japon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Hocaları Prof. Dr. Ayşe Nur Tekmen, Prof. Dr. A. Merthan Dündar gibi Türk – Japon ilişkilerinin gelişimine öncülük eden isimlerin katılması beklenmekte. Japonya´dan ise 2016 yılında T.C. Devlet Nişanı verilen Japonya´nın önde gelen Türkoloğu Prof. Dr. Tadashi Suzuki, Tsukuba Üniversitesi´nden Yard. Doç. Dr. Akifumi Shioya, Tōyō Üniversitesi´nden Prof. Dr. Nobuo Misawa, Kumamoto Üniversitesi´nden Dr. Halil İbrahim Çiftçi, Kōbe Shōin Üniversitesi´nden Yard. Doç .Dr. Yamauchi Keiko, Chūō Üniversitesi´nden Hideki Takahori başta olma üzere, Yamaguchi Belediyesi sekreteri Makoto Inada, Osaka Ticaret Odası Uluslararası Bölümü Sorumlusu Tarō Fukuda, Japonya Orta Doğu Enstitüsü sorumlusu Mayu Kaneko, Türk – Japon Kültür, Ticari Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Japonya Ekoturizm Derneği kurucu yönetim kurulu üyesi Yoshio Takeichi, TJT Turizm´den Tomoko Ennoji, MÜSİAD Japonya Başkanı Mahmut Münir Güzel, İşadamı Seiji Gotō ve Kensuke Satō, Japonya Ekoturizm Derneği sorumlusu Chizuru Takano, Tokyo Cami Diyanet Vakfı´ndan Shimoyama Shigeru, Mitsubishi UFJ Bankası araştırma ve danışmanlık departmanı sorumlusu Yasuko Hashimoto, Jcom ve Ginga TV COE´su Yoshinori Sekimoto, NHK´den Shin Nimura,  TBS medya işleri genel müdürü  Takashi Hori, BS12 televizyonşirketi sorumlusu Tatsushi Se, JETRO (Japonya Dış Ticaret Teşkilatı) Orta Doğu ve Afrika Genel Müdürü Yasuyuki Murahashi, Kyōdo Haber Ajansı´ndan Yoshida Masaki ve Yasuo Aki´nin katılması beklenmekte.

14 ve 15 Ekim 2017 tarihlerinde ise Japonya heyeti için Türk katılımcıların ev sahipliği ile Kapadokya bölgesi gezi programı düzenlenecek. 

 

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER