NEVÜ CBS-UZAM 4. Uluslararası CBS Teknolojisi ve Uygulaması Çalıştayı’na katıldı

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Uzaktan Algılama Uygulama ve Araştırma Merkezi (CBS) MüdürYardımcısı Dr. Fatih Adıgüzel ve Kastamonu Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Çetin, (The 4th International Workshop on GIS Technology and Application) 4. Uluslararası CBS Teknolojisi ve Uygulaması Çalıştayı’na katıldı.

NEVÜ CBS-UZAM 4. Uluslararası CBS Teknolojisi ve Uygulaması Çalıştayı’na katıldı

Çevrim içi olarak gerçekleştirilen çalıştaya Çin ev sahipliği yaptı. 44 ülkeden katılımı ile gerçekleşen uluslararası etkinliği SuperMab Teknolojisi ve CBS şirketi düzenlerken, etkinliğe Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı ile Uluslararası Harita Federasyonu da katkı sağladı.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ)’yü temsilen çevrim içi etkinliğe katılan akademisyenler, “Türkiye'nin Hatay ilinde “Sıcak ve Nemli İklim Bölgelerinde Kentsel Ölçekte Uygulanacak Doğal Havalandırma Yönteminin Biyoklimatik Konfora Etkisi” başlığıyla sunumlarını gerçekleştirdiler.

Çalıştay kapsamında, iklim değişikliği nedeniyle artan sera gazları, nüfus yoğunluğunun artması, bina kat sayısının artması, kontrolsüz yapılaşma, buharlaşmayı önleyen geçirimsiz yüzeylerin artması, enerji kaynaklarının azalması gibi güncel konular ele alındı.

Akademisyenlerin çalışmalarında profesyonel bir CBS uzamsal analizi ve veri görselleştirme aracı olarak SuperMap iDesktop kullanılarak araştırma desteklenirken, çıktı olarak 3D modelleme, görselleştirme ve çeşitli analizler de izleyicilere sunuldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER