Rektör Aktekin “Anadolu Üniversiteleri Birliği 1. AR-GE Proje Pazarı” etkinliğine katıldı

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, NEVÜ’nün de üye olduğu Anadolu Üniversiteler Birliği öncülüğünde ve Yozgat Bozok Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “1. AR-GE Proje Pazarı” etkinliğine katıldı.

Rektör Aktekin “Anadolu Üniversiteleri Birliği 1. AR-GE Proje Pazarı” etkinliğine katıldı

Anadolu Üniversiteler Birliği öncülüğünde, TÜBİTAK tarafından desteklenen ve Yozgat Bozok Üniversitesi Ev Sahipliğinde 21-22 Mayıs 2022 tarihlerinde “Mühendislik ve Temel Bilimler", "Biyoteknoloji ve Sağlık Bilimleri” ile “Tarım Gıda ve Çevre Bilimleri” olmak üzere üç farklı kategoride “Anadolu Üniversiteleri Birliği I. Ar-Ge Proje Pazarı” etkinliği düzenlendi.

NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin’in de yer aldığı etkinliğe Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er, Yozgat Valisi Ziya Polat,  TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil, Anadolu Üniversiteler Birliği Dönem Başkanı ve Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Âlim Yıldız, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Sivil Toplum Örgüt Temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Proje geliştiricilerinin fikir alışverişine ortam hazırlamak, AR-GE projelerine dair finansal ve teknolojik iş birliklerine zemin oluşturmak, üniversite, özel sektör temsilcileri ve bağımsız araştırmacıların bir araya gelmelerini sağlamak, üniversite-sanayi iş birliğini geliştirmek ve bölge insanını bilinçlendirmek amacıyla gerçekleştirilen 1.Ar-Ge Proje Pazarında yaklaşık 350 proje görücüye çıktı.

Farklı alanlarda yaptıkları projelerle ülkemizin gelişmesine katkı sağlayan birçok öğrenci, akademisyen, şirket çalışanı ve bağımsız proje geliştiricisinin buluşturulmasının hedeflendiği 1. AR-GE Proje Pazarı açılış konuşmasını 1. AR-GE Proje Pazarı Düzenleme Kurulu Başkanı ve Bozok Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güngör Yılmaz yaptı.

Prof. Dr. Yılmaz konuşmasında bu yıl ilki Yozgat Bozok Üniversitesi ev sahipliğinde Anadolu Üniversiteler Birliği öncülüğünde düzenlenen 1. AR-GE Proje Pazarı’nın amaç ve kapsamına değinerek bölge ve ülke açısından önemine vurgu yaptı.

ASELSAN Teknoloji ve Yenilikçilik Yönetimi Direktörü Ali Ekiz de konuşmasında: “ASELSAN olarak öncelikle hedefimiz bilim ve teknolojilerin geliştirilmesi ve uygulanmasında iş birliği kurulmasıdır. Bu hedefimiz doğrultusunda 2021 yılında 66 üniversiteyle bin 134 projede iş birliği yaparak 5 milyon dolarlık kaynak aktardık. Tabi bu üniversitenin hissesinde Anadolu Üniversiteler Birliği üyesi üniversitelerimiz de bulunmaktadır. Bu kapsamda istifade edeceğinizi düşündüğümüz 1 AR-GE Pazarı etkinliğini düzenleyen değerli Rektörlerimize teşekkürlerimizi sunuyorum.” dedi.

TÜBİTAK Başkan Vekili Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil yaptığı konuşmada: “TÜBİTAK olarak AR-GE Pazarında Anadolu Üniversiteler Birliğimizin çarpan etkisi çok yüksek olan, beraber ve birlikte başarma yaklaşımıyla düzenledikleri AR-GE Proje Pazarında öğrencilerimizle, proje sahibi hocalarımızla bir arada olmaktan memnuniyet duymaktayım” ifadelerine yer verdi.

YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er ise Yozgat Bozok Üniversitesi ev sahipliğinde Anadolu Üniversiteler Birliği’nce düzenlenen; akademisyenler, kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşlarının yanı sıra öğrencilerinde katılımıyla gerçekleştirilen “1.Ar-Ge Proje Pazarı” etkinliğinin üniversitelerin kendi inisiyatifliyle birlikler kurmaları, güçlerini birleştirerek ortak araştırmalar yürütmeleri, alt yapılarını ve insan kaynaklarını birbirlerinin istifadesine açmaları ve kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanımına katkı sağlamalarının önemli bir örneği olduğunu vurguladı.

1. AR-GE Proje Pazarında,  ana tema grupları olarak belirlenen Mühendislik ve Temel Bilimler, Biyoteknoloji ve Sağlık Bilimleri, Tarım-Gıda ve Çevre Bilimleri olmak üzere 3 farklı alanda 30 dalda 102 bin TL ödül sahiplerini bulacak. Öğrenci (ön lisans, lisans, lisansüstü), Akademisyen ve Kamu AR-GE Birimleri olmak üzere 2 farklı kategoride ödüller verilecek olup öğrenci kategorisi dışındaki kategorilerde birinciye 10 bin TL, ikinciye 7 bin TL, üçüncüye 5 bin TL ve mansiyon ödülü ise 2 bin TL olarak belirlendi.  Öğrenci kategorisinde ise birinci 7 bin TL, ikinci 5 bin TL, üçüncü 3 bin TL ve mansiyon ise bin TL’nin sahibi olacak. Öğrenci kategorisinde mansiyon ödülü ise 15 kişiye verilecek. TÜBİTAK kategorisinde kazanan proje ise jüri özel ödülü almaya hak kazanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner131

banner93