TURAK, Turizm Fakültesinin akreditasyon süresinin uzatılmasına değerlendirmede bulundu

Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanlığı (YÖKAK) tarafından yetkilendirilen Turizm Eğitimi Değerlendirme ve Akreditasyon Kurulu (TURAK), Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Turizm Fakültesinin iki programının akreditasyon süresinin uzatılmasına yönelik ara değerlendirmede bulundu.

TURAK, Turizm Fakültesinin akreditasyon süresinin uzatılmasına değerlendirmede bulundu

30 Kasım-3 Aralık 2019 tarihleri arasında gerçekleşen değerlendirme çalışmaları sonucunda, iki yıl süre ile akredite edilen Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği programlarının akreditasyon süresinin uzatılmasına yönelik başvuruları değerlendirildi.

Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanlığı (YÖKAK) tarafından yetkilendirilen Turizm Eğitimi Değerlendirme ve Akreditasyon Kurulu (TURAK) tarafından 8-9 Kasım 2021 tarihlerinde yapılan ara ziyaretle programların akreditasyon süresinin uzatılmasına yönelik iki gün süreyle incelemeler yapıldı. Turizm İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği programlarında iki yıllığına akredite olan NEVÜ Turizm Fakültesi, yapılan ara ziyaretle akreditasyon değerlendirme sürecini başarıyla tamamladı.

Yapılan inceleme ve değerlendirmelerin ardından NEVÜ Senato Toplantı Salonu’nda TURAK Değerlendirme Takımı tarafından ara ziyarete ilişkin hazırlanan rapor, Üniversite yönetimiyle paylaşıldı. 9 Kasım 2021 tarihinde yapılan değerlendirme deklarasyon toplantısına Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şule Aydın, TURAK Değerlendirme Takımı Başkanı Prof. Dr. Aslı Albayrak ve Takım Üyeleri ile Turizm İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Programları öğretim elemanları katıldı.

Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şule Aydın’ın takım üyelerini takdim ederek sürece yönelik kısa bir bilgilendirme yaptığı toplantıda konuşan ve takım üyelerine teşekkür eden NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin,  turizm alanında elde ettikleri başarılar için Dekan Aydın nezdinde tüm Turizm Fakültesi öğretim elemanlarına da teşekkür etti. Üniversite olarak turizm alanında ihtisaslaşma yolunda sağlam adımlar atıldığını vurgulayan Aktekin, geçirilen bu akreditasyon sürecinin gerek fakülte gerekse üniversite kapsamında kendilerini gözden geçirme fırsatı anlamında önemli geri bildirimler sunduğunu dile getirdi.

Turizm eğitiminin standardizasyonu ve kalitesinin arttırılmasının önemine değinildiği toplantıda Turizm İşletmeciliği programına yönelik değerlendirme sonucu takım üyesi Garip Uysal tarafından ortaya konarken, Turizm Rehberliği programına yönelik değerlendirme takım üyesi Doç. Dr. Oğuz Diker tarafından dile getirildi. Yaptıkları inceleme ve değerlendirme sonucunda sürecin bütününe yönelik sahip olunan görüşleri aktaran Takım Başkanı Prof. Dr. Aslı Albayrak ise, değerlendirmenin kesin sonucuna yönelik bilgilendirmenin TURAK tarafından daha sonra yapılacağını belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER