Mustafapaşa'da sokak hayvanları ile ilgili seminer düzenlendi

Nevşehir İl Özel İdaresinde sokak hayvanları ile ilgili kurumlar arası dayanışma ve işbirliği eğitimleri devam ediyor.

Mustafapaşa'da sokak hayvanları ile ilgili seminer düzenlendi

Köylerde yaşayan sokak hayvanları ile ilgili yapılması gereken iş ve işlemlere önem veren Nevşehir İl Özel İdaresi, 5199 Sayılı Sokak Hayvanlarını Koruma Kanunu kapsamında kurumlar arası dayanışma ve iş birliğini artırmak amacıyla ortak bir çalışma yürütüyor.

Bu kapsamda; Tarım ve Orman Bakanlığı, 8. Şube Müdürlüğünden Ürgüp Şefi Veteriner Hekim Tekin Keçeci ve Kapadokya İl Özel İdareler ve Belediyeler Birliği, Hayvan Kasabasından Veteriner Hekim Rıdvan Şimşek ile Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa köyünde yer alan Kapadokya Üniversitesi ile de işbirliği kurarak hem köyde eğitim gören üniversite öğrencilerine hem yerel halka hem de Mustafapaşa İlkokulu öğrencilerine yönelik bir seminer düzenlendi.

 Veteriner hekimlerce sokak hayvanlarının yaşam alanları, yasal hakları, davranışlarının altında yatan ihtiyaçları, nasıl davranmamız gerektiği, onların beden dilleri ve hareketleri ile ne anlatmak istedikleri hakkında aydınlatıcı bilgiler verildi. Bununla beraber karşılaşılabilecek bir sorun karşısında nerelere başvurmaları gerektiği anlatıldı. İlgili yasal süreçler ve Hayvan Kasabası işleyişi hakkında Veteriner hekimlerce gerekli bilgilendirmeler yapıldı.

Proje kapsamında sivil toplum kuruluşları, gönüllü sokak hayvanları besleme grupları, kamu kurum ve kuruluşları ile yerel halk arasında iş birliğini artırmak için çalışmalar yapılmaktadır. Bu amaçla Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Nevşehir temsilcisi Sevinç Dörtkol’da çalışmalara temsilci olarak davet edildi.

İl Özel İdaresi, ilk defa bu sene başlatılan sokak hayvanları projesi ile köylerde yaşayan sokak hayvanlarının kısırlaştırılması, rehabilite edilmesi, tedavisi ve beslenmesi için gerekli çalışmalar başlatıldı. Bu kapsamda mama ihtiyaçları temin edilmiş, hissedarı olunan Kapadokya İl Özel İdareleri ve Belediyeler Birliği, Hayvan kasabasına personel ve araç desteği sağlandı. İl Özel İdaresi Kültür ve Sosyal İşler müdürlüğünce hazırlanmış olan bilgilendirici afişler dağıtıldı.  

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2022, 13:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner131

banner93