ORTAHİSARLI İMAMIN FAALİYETLERİ GÖZ KAMAŞTIRIYOR

Nevşehir´in Ürgüp İlçesine bağlı Ortahisar Kasabası Merkez Abdioğlu Camii Müezzin Kayyımı Adem Özbek faaliyetleriyle göz kamaştırıyor.

ORTAHİSARLI İMAMIN FAALİYETLERİ GÖZ KAMAŞTIRIYOR

/images/haberler/resimler/2015-8/10/1811511538205.jpg

 

Ortahisar Kasabası Abdioğlu Camii müezzin Kayyımı Adem Özbek, çok önemli hizmetlere imza atıyor. Son olarak Yaz Kuran Kursuna gelen öğrencilerini Camii İmam Hatibi Mehmet Koca ile birlikte Bayramhacılıya yüzmeye götürdüler.

Abdioğlu Camii Ortahisar Kasabasının en önemli Camii konumunda yer alırken kasabadaki bütün dini vecibeler, faaliyetler burada yapılıyor. Hacca, umreye, askere gidenlere buradan uğurlama duası yapılıyor. Cenazeler buradan kaldırılıyor.

Yirmi dört saat namaz kılınıp her zaman açık olan camii özellikle yaz aylarında günde ortalama yerli yabancı 500 ila 750 kişi camiyi ziyaret ediyor. Camide yaz aylarında ortalama 6 ila 8 saf cemaat namaz kılıyor. Yaz kuran kursu açılıyor ve ortalama camide 80 ila 100 çocuk derse geliyor.

Cami tarihi dokusu ile adeta namaz kılmaya gelen misafirleri büyülüyor. Abdioğlu camiinin daha bir çok özelliğinden dolayı kasabanın en önemli camii konumunda olduğu ifade ediliyor.

İşte bu caminin görevlisi de seçkin, aktif, çalışkan ve yaptığı işlerde üstün başarı sağlayan Adem Özbek. Adem Özbek göreve geldiği günden bu güne dek neler yapmış Abdioğlu Camiinde. İlk önce o zamanki caminin İmam hatibi olan Ali Özcan ile birlikte caminin halılarını değiştirmişler.

Yaklaşık 15 yıldır değişmeyen ve artık eskimiş olan caminin halılarını kasabanın narenciye ticareti yapan hatırı sayılır esnaflarından Hilmi- Yüksel Yazıcı kardeşler tarafından değiştirilmesini sağlamış Özbek.

Caminin hemen girişinde sağ tarafta bulunan ve üzeri açık olan ve yıllardır kapatılamayan Şadırvanın üzerini ahşapla kapattırmış, cemaatin yağmurlu havalarda ve kış aylarında ıslanmadan rahatlıkla abdest almalarını sağlamış.

Camide haftanın belirli günleri cemaate çeşitli dersler yapıyor Özbek. Namaz vaktinden 20 dakika önce zaman zaman Hadis dersi, fıkıh dersi, Kuranı Kerimin meali dersi, Tefsir dersi gibi dersler yaparak cemaatin dini bilgilerini güçlendirmesini sağlıyor.

Türkiye genelinde müftülüklerce kutlanan Peygamber Efendimizin Kutlu doğumunu hafta içinde kasabada çeşitli etkinlikler yaparak, programlar yaparak kutluyor. En son Kutlu doğum haftasında (2013 yılı) kasabada bulunan 1000 kişilik düğün salonunda ilahi konseri vererek program yapmış.

Konsere ünlü İlahi seslendiricisi Esat Aydoğan´ı getirmiş ve salonu tıklım tıklım doldurmuş. Camin ısınma sistemini komple değiştirmiş daha önce mazotlu olan ısınma sistemini kömürlüye çevirmiş ve yıllık ortalama en az 2 bin lira tasarruf sağlamış.

Zaman zaman çeşitli konuşmacılar getirmiş camide programlar yapmış. Cemaate hizmete sunmuş hem kadınlara hem de erkeklere ayrı ayrı programlar yaparak cemaatinin dini bilgilerini çoğaltmalarını ve pekiştirmelerini sağlamış. 2013 yılı yaz kuran kurslarında Ürgüp ilçesine bağlı olan camiler içinde en çok öğrencisi olan kurslar arasında yer alan Abdioğlu Camiinde yaklaşık olarak 100 çocuk eğitim ve öğrenim alıyor Adem Özbek hocadan. Bakın bu öğrencilere ne faaliyetler yapıyorlar Abdioğlu Camiinde: Öncelikle kursa katılan bütün çocuklara Kuranı kerim ve diğer dokümanları bedava dağıtıyor.

Camiye gelen çocukları, Nevşehir´de devam eden, Gaznevi Camiinin Görevlisi Ali Özcan tarafından düzenlenen camiler arası halı saha futbol turnuvasına katmış. En az haftada bir gün öğrencilerini halı sahaya götürüyor. Kasabada bulunan bir otelin yüzme havuzuna öğrencileri götürüp yüzmelerini sağlıyor. Hemen hemen her gün öğrencilere bir ikram yapıyor.

Ya çikolata, ya dondurma, yada başka bir hediye mutlaka bir ikram yapılıyor. Teknolojinin getirdiği yenilikleri camisinde uygulayan Özbek, zaman zaman projeksiyon cihazı ile laptop ile yaz kuran kursu derslerini işliyor.

Hem yazılı hem de görsel olarak cami derslerini yapıyor. Derslerinde başarılı olan ve örnek olan öğrencilere zaman zaman para ödülü veriyor. Yaz Kuran Kursunun sonunda ise en başarılı olan ilk üç öğrenciye önemli hediyeler verilecek. 1.ye: Tablet Bilgisayar, 2.ye: Mp3 çalar 3.ye:100 lira para ödülü verilecek.

Cemaatin istifade edeceği şekilde verimli çalışmalar yapılıyor. Kasabada bulunan ihtiyaçlı, fakir aileleri tespit etmiş ve onlara zaman zaman yardımcı oluyor. Yaklaşık 20-25 öğrenciye burslar buluyor.

/images/haberler/resimler/2015-8/10/1809336216843.jpg

 

Gerek lisede okuyan gerekse üniversite de okuyan öğrencilere hem dini eğitimlerini veriyor hem de maddi yönden yardımcı oluyor. Onların evlerine bir ışık oluyor.

Kasabanın merkezinde bulunan çarşıdaki esnafları ziyaret edip onlarla sohbet ediyor. Hatta zaman zaman da toplu sohbetler yapıp dini bilgilerini geliştirmelerini sağlıyor. Özellikle yaz aylarında Abdioğlu camiine yerli ve yabancı çok ziyaretçi geliyor.

Gelen ziyaretçilere tercümanlık yapan Özbek yabancı konuklara da İslam´ı İngilizce anlatabiliyor. Onlarla yakından ilgileniyor. Daha sayamayacağımız kadar hizmetler yapan Abdioğlu Camii Müezzin Kayyımı Adem Özbek uzun yıllar Nevşehir Amatör küme takımlarından,

Sarılar Belediye Birliksporda,Yazıhöyükspor´da (10 yıl) ve Nevşehir Diyanet Gençlikspor´da (halen oynuyor) futbol oynadı. Halen Abdioğlu Camiinde hizmete devam Adem Özbek 24 yıllık görevli. Haber: Ali ÇAMUR

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
banner115
YORUM EKLE
YORUMLAR
ALİ ÖZCAN
ALİ ÖZCAN - 6 yıl Önce

valla helal olsun.her imam böyle olsa keşke.Allah razı olsun Adem hocadan.Orda bu hizmetlere ihtiyaç var..

SIRADAKİ HABER