Ürgüp'te “Kentimizi tanıyoruz” projesi sürüyor

Ürgüp’te ile 7 ve 8. Sınıf öğrencilerine yönelik “Kentimizi tanıyoruz” projesi kapsamında etkinlik gerçekleştirildi.

Ürgüp'te “Kentimizi tanıyoruz” projesi sürüyor

Nevşehir Valiliği tarafından hayata geçirilen “Kentimizi tanıyoruzprojesi kapsamında Ürgüp Kaymakamı Mehmet Maraşlı, İlçe Jandarma komutanlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, daire amirleri, proje paydaşları, okul müdürleri ve müdür yardımcıları, öğretmen ve öğrencilerin katılımı ile 7 ve 8. Sınıf öğrencilerine yönelik “Kentimizi tanıyoruz” projesinin ilk aktivitesi ve açılış etkinliği gerçekleştirildi.

Projenin açılışında ilk olarak Ürgüp’te bulunan Karamanoğlu Camii, Temenni Tepesi, Tahsinağa Kütüphanesi, Temenni Büyükakten Yeraltı Evi, Ürgüp Öğretmenevi, Ürgüp Merkez Yahya Efendi Camii ziyaret edilerek dini, sanatsal, turistik, tarihi ve kültürel miras unsurları 7 ve 8. sınıf öğrencilerine yakından tanıtılarak, kendilerini ve kenti keşfetmeleri sağlandı.

Kapadokya’nın doğal tarihi ile Anadolu Selçuklu ve Osmanlı İmparatorluğu dönemlerine ait, Ürgüplü devlet adamlarının yaptırdıkları eserleri inceleyen öğrencilerle sohbet eden Ürgüp Kaymakamı Mehmet Maraşlı, yaptığı açıklamada; “Toplumu oluşturan bireylerin çevrelerini tanıyabilmeleri ve bu yolla geniş bir dünya görüşüne sahip olabilmeleri, içinde yaşadıkları topluma sağlıklı şekilde uyum sağlayabilmeleri, yurttaşlık haklarını kullanmak için gerekli donanımları edinebilmeleri ve asgari düzeyde temel bilgi ve becerileri kazanmaları ilköğretimin önemli işlevlerindendir, İlköğretimde, öğrencilere kazandırılması gereken temel becerilerden biri de sosyal becerilerdir. Bireyin başkaları ile iyi ilişkiler kurmasında, toplumsal kurallara uymasında, sorumluluk yüklenebilmesinde, başkalarına yardım etme sorumluluğu taşımasında, temel haklarını kullanabilmesinde sosyal becerilerin önemi büyüktür. Sosyal becerilerin gelişmesi ise bireyin dilini, kültürünü tam anlamıyla tanımasıyla ilişkilidir. Bu bağlamda; ilçemizde öğrenim gören 7. ve 8. sınıf öğrencilerimizin toplumla barışık, çevresini daha iyi tanıyan kişiler olarak yetişmelerine yardımcı olmak için Valiliğimiz tarafından hayata geçirilen “Kentimizi tanıyoruz” projesine Öğretmen Öğrenci ve Vatandaşlarımızla birlikte destek vermekten büyük mutluluk duyuyorum.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER