Ürgüp’te öğrenciler “Akif" filmini İzledi

Ürgüp ilçesinde öğrenciler “Hayatın Anlamı Kitap” projesi kapsamında 2021 yılının Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı olması nedeniyle hazırlanan "Akif" filmini izledi.

Ürgüp’te öğrenciler “Akif" filmini İzledi

Ürgüp Kaymakamlığının “Hayatın Anlamı Kitap” projesi kapsamında düzenlediği sinema etkinliğinde öğrenciler, İstiklal Marşı'nın yazarı ve şair Mehmet Akif Ersoy'un hayatını anlatan "Akif" adlı filmi izledi.

Ürgüp Kaymakamı Mehmet Maraşlı, proje koordinatörü Arzu Güleryüz Maraşlı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Savaş Özdemir ve öğrenciler “Hayatın Anlamı Kitap” projesi kapsamında düzenlenen sinema etkinliğinde İstiklal Marşı'nın yazılış serüvenini şair Mehmet Akif Ersoy'un yaşamından kesitlerle beyaz perdeye aktaran "Akif" filmini izledi.

“Akif” Filmi:

İstanbul işgal altındadır ve insanlar yıllardır savaşın devam etmesiyle direnme ve savaşma gücünü kaybetmektedir. Ankara merkezli bir direniş başlatan Mustafa Kemal Atatürk, kurtuluş için halkı bir araya getirir. Bu sırada işgal devletleri, Anadolu halkını Ankara yönetimine karşı kışkırtmak için İslam üzerinden propaganda yapar. Savaşta işlerini şansa bırakmak istemeyen işgal devletleri, Mustafa Kemal'i öldürme kararı alır ve bunun için Hintli Müslüman Mustafa Sağır görevlendirilir. Mustafa Kemal, işgal devletlerinin propagandasını engellemek ve halkın kurtuluş mücadelesine katılmasını artırmak için Mehmet Akif'i Ankara'ya çağırır. 13 yaşındaki oğluyla yola çıkan Mehmet Akif, Ankara'ya doğru ilerlerken başına birçok olay gelir. Yaşadıklarından, şahit olduklarından derinden etkilenen Mehmet Akif, bu süreçte İstiklal Marşı'nı yazmaya çalışır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER