ÜZO'dan hisseli tarım arazilerinin satışı bilgilendirmesi

Ürgüp Ziraat Odası (ÜZO) Başkanlığından yapılan açıklamada hisseli tarım arazilerinin satış işlemlerinde vergi, harç ve döner sermaye ücretlerinin alınmayacağı bildirildi. 

ÜZO'dan hisseli tarım arazilerinin satışı bilgilendirmesi

5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda değişiklik yapan 7255 sayılı Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun 04.11.2020 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

7255 Sayılı Kanunun 19. Maddesi ile 5403 Sayılı Kanunun 8/I maddesinde değişik yapılarak hisseli tarım arazilerinin satış işlemlerine vergi, harç ve döner sermaye ücretlerine muafiyetleri getirildi.

Ülkemizde tarım arazilerindeki en büyük sorunlardan biri de hisselilik sorunu. Tarım arazilerinde metrekare ve santimetrekare büyüklüklerinde binlerce hisse bulunmakta. Malikler bu hisselerini satmak istemelerine karşın vergi ve döner sermaye ücretlerinin arazi bedelinden fazla olması nedeni ile bu hisseler satılamamakta. 5403 sayılı Kanunda yapılan yeni düzenleme ile, asgari tarımsal arazi büyüklüklerinin altındaki (mutlak tarım arazileri, marjinal tarım arazileri ve özel ürün arazilerinde 20 dekar, dikili tarım arazilerinde 5 dekar ve örtü altı tarımı yapılan arazilerde 3 dekar) hisselerin hissedarlara satışı halinde; vergi, harç ve döner sermaye ücretleri alınmayacak.

Yapılan bu düzenleme ile hisseliliğin azaltılması ve hissedarların kendi aralarında anlaşmaları teşvik edildi. Bu muafiyetten faydalanabilmek için, satılan hissenin arazi sınıfına göre asgari büyüklük değerlerinin altında olması ve hissenin tamamının aynı anda bir veya birden fazla hissedara satışının yapılması gerekiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER