DÜRÜSTLÜK

‘ O hâlde sen emrolunduğun gibi dosdoğru ol.’ ( Hud, 112)

Günlerdir ne yazayım diye düşünürken ilk aklıma gelen ‘dürüstlük’ oldu.

Dürüstlük dinin özüdür. İslam şahsiyetinin ana çizgisidir. Müslüman korkak olabilir, cimri olabilir ama yalancı olamaz. İyiliğin kapısıdır dürüstlük. Yalan ise günahın kapısıdır bu yüzden mümin her  hâl ve kârda dürüst olmalıdır. Bu bir nebevi nasihattir. Dürüst davranan, içi dışı bir olan ve muamelesinde Allah (c.c.) kendini görüyormuş gibi hareket eden Hakkın şahidi olmuştur. Hak kendi şahidini kimsenin eline bırakmaz ve onun kaybetmesine müsaade etmez.

‘Size doğruluğu öğütlerim; çünkü doğruluk iyiliğe, iyilik cennete götürür.  Doğruluğu  şiâr edinen kimse Allah (c.c.) katında  ‘sıddîk’ diye yazılır. Yalan söylemekten sizi menederim; çünkü yalan söylemek günaha, günah ise cehenneme götürür. Kişi yalan söyleye söyleye nihayet Allah (c.c.) katında ‘kezzâb’ diye yazılır. (Buharî Edep, 69:Müslim)

Mümin, elinden dilinden emin olduğumuz kimsedir. Kavlimiz, kalbimiz, halimiz ve kalıbımız arasında fark olmamalıdır. Dürüstlük bu manada hakka teslimiyettir. Hakkın varlığı vâkıâ ise dürüstlük bu vâkıâya şahitlik ve tasdiktir. Diyeceğim o ki, doğruluk ve dürüstlük en kârlı ticarettir.

Ayet-i kerimede ( Ahzab, 70-71), ‘Ey iman edenler! Allah’tan (c.c.) korkun ve doğru söz söyleyinki; Allah sizin işlerinizi düzeltsin ve günahlarınızı bağışlasın. Kim Allah ve Rasûlüne itaat ederse, muhakkak büyük bir başarıya ulaşmıştır.

Bu konu çok derin ve ince. Aslında kelimeler yetmez. Ayetlerde ve hadislerde belirtildiği üzere kelimelerimi son söz olarak, efendimize bana müslümanlığı öyle tarif et ki, başkasına sormayayım diyen sahabesine verdiği cevapla sonlandıralım,  Peygamberim (sav), Allah’a (c.c.) inandım de; sonra da dosdoğru ol buyurmuştur. Sonrasında aynı sahabesine ‘Ey Allah Rasûlü hakkımda en çok endişe ettiğin şey nedir?’ şeklindeki sorusuna ise dürüst kalmanın formülünü verircesine dilini işaret edip ‘dürüstlük ticaretinden ettiği kârı korumak isteyen ne konuştuğuna dikkat etmelidir’ sözüyle bitirmiştir.

Sevgili okurlar huzur hâlimiz dâim olsun.

Allaha emanet olunuz.

-vesselam-

YORUM EKLE