Açık öğretim işlemleri 7 Ekim'de sona erecek

Açık Öğretim Lisesi 2022-1 Dönemi ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri 7 Ekim mesai bitiminde sona erecek.

Açık öğretim işlemleri 7 Ekim'de sona erecek

Cezaevinde görevli öğretmenlere adres bilgileri altında bulunan cezaevi bilgisi, cezaevi grubu ile sınav irtibat merkezi altında bulunan özel durum bilgisi güncelleme sürekli açıktır. Dolayısıyla tüm bilgilerin öğrencilere yeni dönem açıldığında veya öğrenciler nakil olduğunda, öğrenciler tahliye olduğunda, tutuklandığında güncel tutulması önem arz etmekte. 

Tutuklu veya hükümlü olup 2022-1 Dönemine yeni kayıt yaptıracak öğrenciler için herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ancak dönem sınavları cezaevinde yapılan sınav takvimine göre devam etmektedir.

Özel durumu "tutuklu veya hükümlü" olan öğrencilerin 2022-1 dönemi için kayıt yenilemeleri engellenmiştir. 2022-1 Dönemi kayıt yenileme süresi içerisinde cezaevinden dışarı çıkan öğrencilerin Halk Eğitim Merkezine  (HEM) başvurarak 2022-1 Dönemi için kayıtlarını yeniletmesi gerekmektedir. Bu öğrencilerin özel durumlarını ise 3. Maddede belirtildiği üzere cezaevinde görevli öğretmenleri anlık olarak güncel tutacak.

Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sisteminde "Öğrenci Durumu: İncelemeye alınmış öğrenci olan öğrencilerin kayıt yenileme ücreti yatırmaları sistem tarafından engellenmiştir. Bu durumdaki öğrencilerimiz kayıt yenileme tarihleri içerisinde HEM Müdürlüklerine başvurarak İnceleme durumlarının kaldırılmasını talep etmeleri gerekmektedir.

HEM Müdürlükleri öğrenci taleplerini açık lise e-posta adresine gönderecek. 

Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından talepler incelenerek, talebi uygun görülen öğrencilerin inceleme durumları kaldırılacak. İnceleme durumları kaldırılan öğrenciler kayıt yenileme ücretini yatırarak kayıtlarını yenileyebilecek.

Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından incelemenin kaldırılması için bilgi ve belgeye ihtiyaç duyulması halinde istenen belgeler HEM Müdürlüğü aracılığıyla öğrenciye bildirecek.

İstenen belgeleri tamamlayarak HEM aracılığıyla Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne gönderen öğrencilerin talepleri tekrar değerlendirilecektir.

Açık Öğretim Lisesinde kayıtlı olup, ücret muafiyeti sisteme işli olan;

-Şehit eş, çocuk, anne, baba veya kardeşi,

-Gazi/gazi eş, çocuk, anne veya babası,

-İstiklal madalya sahibi/şeref aylığı alanlar,

- Sağlık kurulu raporu ile yüzde 40 ve üzeri engelli olanlar,

-5395 sayılı çocuk koruma kanunu kapsamında olanlar,

-6284 sayılı aile koruma ve kadına karşı şiddetin önlenmesi kanunu kapsamında olanlar,

-Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumunda kalanlar,

-Islah evinde kalanlar,

-İl/İlçe özel eğitim hizmetleri kurul kararı ile Açık Öğretim Lisesine yönlendirilen öğrenciler,

-Denetimli serbestlik kapsamında olanlar.

2022-1 Dönemi kayıt yenileme işlemlerini; ilan edilen kayıt yenileme tarihleri arasında, mesai saatleri içinde kayıt yenileme işleminin yapılmasına ilişkin talep dilekçelerini kendileri şahsen HEM’ ulaştırarak yaptırabilecekler.

Ancak, ücret muafiyeti olan öğrenciler şahsen müracaatta zorluk yaşıyor ise, ilan edilen 2022-1 Dönemi kayıt yenileme tarihleri arasında, mesai saatleri içinde kayıt yenileme işleminin yapılmasına ilişkin talep dilekçelerini e-posta, faks vb. iletişim araçları aracılığı ile HEM Müdürlüklerine ulaştırmaları durumunda öğrencilerimizin şahsen müracaat etmelerine gerek kalmaksızın HEM Merkezi Müdürlüğü tarafından, dilekçe gönderdikleri her dönem için, kayıt yenileme işlemleri yapılacak.

2022-1 Dönemi kayıt yeniletmek için e-posta, faks vb. iletişim araçları ile müracaat eden öğrencilerimizin kayıt yenileme işlemlerini takip etmeleri, kayıt yenileme işlemleri yapılmamış ise HEM Müdürlüğüne kayıt yenileme tarihleri içerisinde şahsen müracaat etmeleri gerekmekte.

Ücret muafiyeti olan öğrencilerin geçerli belgelerinin bir örneğinin HEM Müdürlüğü arşivinde ve sisteminde taralı olması gerekmekte.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2022, 11:42

Mehmet Günay

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER