Ürgüp MYO'dan yeterlilik sınavı duyurusu

Ürgüp Sebahat ve Erol Toksöz Turizm Meslek Yüksekokulu (MYO) Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS) sınavı hakkında açıklama yayınladı.

Ürgüp MYO'dan yeterlilik sınavı duyurusu

Açıklamada, “Yunus Emre Enstitüsünün geliştirdiği Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS) ALTE (The Association of Language Testers in Europe) onayını (Q-mark) alarak Türkçenin ilk ve tek uluslararası geçerliği onaylanmış dil sınavı olmuştur. Bireylerin Türkçe okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerine yönelik yetkinliklerinin, geçerliği ve güvenirliği kanıtlanmış ölçme araçları ile ölçülmesi ve değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Türkçenin uluslararası geçerliğe sahip standart sınavı olan TYS ile yurt dışında Türkçe öğreten farklı kurumlardaki öğretimin de standartlaştırılması amaçlanmaktadır.

TYS, yabancı öğrencilerin Türkiye’ye ilgisini artırmakla birlikte söz konusu öğrencilerin iş ve eğitim başvurularının kabulünü kolaylaştırması ve daha sağlam bir düzlemde değerlendirilmesi açısından büyük önem arz etmektedir. TYS üç oturumda gerçekleşmektedir. TYS’nin 1. ve 2. oturumundaki bölümler (okuma, dinleme, yazma) grup sınavı olarak; 3. oturumundaki bölüm (konuşma) ise her bir aday için ayrı ayrı uygulanır. 1. oturum toplam 135 dakika, 2. oturum 60 dakika, 3. oturum 15 dakika olmak üzere sınavın tamamı 210 dakika sürmektedir. Sınavda başarılı olan adaylara puanlarına göre B2 ve Cl düzeylerinde Türkçe Yeterlik Belgesi verilmektedir.

ALTE Kalite Nişanına (Q-mark) sahip olan Türkçe Yeterlik Belgesi Türkçenin ilk ve tek uluslararası geçerliğe sahip dil yeterlik belgesi özelliği taşımaktadır. Türkçe Yeterlik Belgesi’ne sahip olan adaylar, Türkiye’de herhangi bir kurumda okuma hakkı kazandıklarında Türkçe hazırlık sınıfı okumaktan muaf tutulmaktadırlar. Ayrıca Türkçe öğretmenlik, rehberlik veya tercümanlık yapmak isteyen yabancılardan da Türkçe Yeterlik Belgesi istenmektedir. Türkçe Yeterlik Belgesi iş başvurularında bireylere büyük avantaj sağlamaktadır.” denildi.

Mehmet Günay

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER