Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu tarafından düzenlenen belgesel film festivali kapsamında 9 ülke 9 şehir 1 festival temasıyla gazeteciler Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te buluştu.

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu mensupları Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 84. yılı nedeniyle, Avrupa Amerika Fon Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Canoski ve eşi Sezen Canoski’nin ev sahipliğinde 10 Kasım anma programı düzenledi.

Vardar Nehri üzerinde Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet'in babası Sultan 2. Murat tarafından yaptırılan taş köprü üzerinde gerçekleşen tören saat 09.05'de saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu mensupları katılımcılar ile birlikte törenin devamında tarihi taş köprüde bulunan mihrap önünde 12 ayı simgeleyen 12 barış güvercinini özgürlüğe bıraktı.

Anma töreninde Avrupa - Amerikan Fon Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Sefer Canoski eşi Sezen Canoski ve TDGF Genel Başkanı Menderes Demir, günün anlam ve önemine belirten konuşma yaptı.

Sefer Canoski, "Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 84. yılında Üsküp kentinde tarihi taş köprüde minnetle anmanın gururunu yaşıyoruz. Yeri doldurulmayacak büyük devlet adamının bu topraklarda yaşamış olması ve eğitim almış olması bizler için de onur vesilesidir. Saygıyla ve özlemle anıyoruz." dedi.

Sezen Canoski ise yaptığı konuşmada, "Makedonya’ da gurbetteyim, bir Sivaslı olarak ülkemizin  kurucusu, Cumhuriyeti kuran Ulu Önder Atatürk’ü vefatının 84. yılında saygı ve özlemle anıyoruz. Bu anmanın Makedonya’da olması çok daha anlamlı kılıyor. Atatürk ilke ve inkılaplarını her daim yaşatacağız." diye konuştu.

TDGF Genel Başkanı Demir ise "Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü Makedonya’da vefatının 84. yılında özlemle anıyoruz. Bir dünya lideri olan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün fikirleri ile bizlere bıraktığı en büyük miras Cumhuriyetimizdir. Kurduğu Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır." dedi.

Daha sonra gazeteciler ve katılımcılar vefatının 84. yılında 84 adet gülü temsili olarak taş köprü üzerinde bulunan mihraba bıraktı.

Yılmaz Karaca’ya 2 ödül Yılmaz Karaca’ya 2 ödül

Programa Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreteri ve Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bayram Ekici ile çok sayıda cemiyet başkanı katıldı.