Korkma tepkisi, içgüdüsel olarak hepimizin kodunda yer alıyor. Hatta, korku için insanın ilk duygusu demek mümkün. Yaşamlarımızın tehdit altında olduğunu hissettiğimizde vücudumuzun salgıladığı hormonlarla kendimizi koruma isteğiyle ortaya çıkan bu tepki, bazılarımızda bir hobiye dönüşmüş durumda. Korkunun çekiciliği, psikologların bile ilgi konusu halini almış durumda. Kimisi kendini başkalarına ispatlama çabasıyla, kimisi cinsiyet rolünün bunu gerektirdiğini düşündüğünden kimisi ise adrenalin duygusunu deneyimlemek istediği için korku filmi izlemeyi sever. Peki, dünyanın en iyi korku filmleri hangileridir, diye sorduğumuzda yanıtı bilenler kaç kişi? Siz de bu sorunun cevabını merak ediyorsanız yazımızı devamını okuyarak dünyadaki en iyi korku filmleri hakkında kısa bilgiler edinebilirsiniz. Hazırsanız Korku Seansı ile başlıyoruz.

The Conjuring - Korku Seansı

Öncelikle söylemek gerekir ki bu filmin kurgusu, gerçek bir olaydan esinlenerek oluşturulmuş. Filmde, paranormal olayları araştıran iki gencin, bir çiftlikte yaşanılan akılalmaz korkuya el atması ile olaylar başlıyor. Filmde gölge gibi karanlık ve gizemli varlık, bir aileyi sürekli olarak ziyaret ediyor. Bir süre sonra bu durum, ailenin hayatını kabusa çeviriyor ve bireylerin akli dengelerini bozuyor. Araştırmacıların da işin içine girmesiyle olaylar durdurulamaz bir hal alıyor. Kısacası, anlatılamaz, izlenir!

Friday the 13. - 13. Cuma

1980 yapımı filmin uyarlaması olan 13. Cuma, Crystal Lake isimli bir kamp alanında tatile çıkan bir grup gencin başından geçenleri konu ediniyor. Ölümcül amaçlarla yola çıkan bir gizemli katil, bu geç grubuna musallat oluyor ve sonrasında olaylar inanması zor ve korkunç biçimde ilerliyor. Jared Padalecki, Amanda Righetti ve Derek Mears’ın başrolleri paylaştığı bu ileri düzey korku filminin yazarı ise Victor Miller.

The Shining - Cinnet

Efsane oyuncu Jack Nicholson’ın başrolünde olduğu ve seçilmiş en iyi korku filmleri arasında yer alan bu filmde, Nicholson’a Shelley Duvall ve Danny Lloyd eşlik ediyor. 1980’de çekilmiş olan The Shining, kışın neredeyse terkedilmiş olan bir otelde çalışmak durumunda kalan bir yazarın başından geçenleri konu ediniyor. Ailesiyle birlikte kış aylarının belli bir zamanında bu otelde kalmak durumunda olan baş kahraman, lanetli bir varlık tarafından etki altına alınıyor ve korkunç olaylar silsilesi bu şekilde başlamış oluyor.

A Nightmare on Elm Street - Elm Sokağı Kabusu

Adını duyunca bile korkmamıza sebep olan bu 1984 yapımı korku filminde bir seri katilin ruhu var. Yalnız, buradaki ruh mecazi anlamda değil, gerçekten var. Zira filmde bir grup gencin, bir seri katili rüyalarında görmesi konu ediniyor. Rüyalarında elinde bıçaklı eldiven olan bir kişi, gençleri öldürmeye çalışıyor. Eğer ölürlerse, gerçek hayatta da ölecekler demektir. O halde, tek çare uyumamak mı? Eğer rüya görmezlerse öldürülmekten kurtulabilirler mi? Başrollerini Heather Langenkamp, Johnny Depp ve Robert Englund’ın paylaştığı Elm Sokağı, beş bölümlük serisiyle izleyiciyi etkisi altına almayı korkunç biçimde başarıyor.

The Others - Diğerleri

Başarılı oyuncu Nicole Kidman, bu kez bir korku filminde karşımızda. Alejandro Amenâbar’ın yazıp yönettiği Diğerleri, ışığa duyarlı çocuklarıyla karartılmış devasa bir aile evinde yaşayan bir kadını konu ediyor. Christopher Eccleston ve Fionnula Flanagan’ın da başrollerde bulunduğu bu korku ve gerilim filminde olaylar, hiç de düşündüğünüz gibi gitmeyebilir. Film bittiğinde “Hadi canım!” diyeceğinize emin olabilirsiniz.

Dabbe

Çeşitli suçlardan 13 kişi tutuklandı Çeşitli suçlardan 13 kişi tutuklandı

En iyi korku filmleri listesini yerli bir projeyle bitirelim istedik. Dabbe, gerek görsel gerek müzik efektleriyle kemiklerinize kadar korkmanıza neden olacak. Yani yerli en iyi korku filmleri izlemek isteyenler için Dabbe, bir numarada, demek mümkün. İnsanları öldürmeye niyetli bir grup kötücül varlık, bir aileye musallat olur ve korkunç olaylar döngüsünü başlatır. Elçin Atamgüç, Nihan Aypolat ve Pervin Bağdat’ın başrolü paylaştığı bu Türk yapımı korku filminin etkisinden uzun süre kurtulamayacağınızı bilerek izlemeye başlamanızı öneririz.