Bakan Ersoy Kapadokya’daki yol hakkında açıklama yaptı

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Kapadokya bölgesindeki yıkım iddiaları için 'dezenformasyon' diyen Bakan Ersoy, mevcut yolun kapatılması için UNESCO'nun yazı gönderdiğini söyledi.

Bakan Ersoy Kapadokya’daki yol hakkında açıklama yaptı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, NTV'de yayınlanan Seda Öğretir ile Özel Röportaj programında gündeme dair merak edilen sorulara yanıt verdi.

Bakan Ersoy, Kapadokya'da devam eden yol çalışmasıyla peribacalarının değil, kaçak yapıların yıkıldığını ve yeni yol sayesinde kültürel varlıkların korunduğunu fotoğraflarla anlattı.

Ersoy, İstanbul'da Kız Kulesi'nde devam eden restorasyon çalışmasıyla ilgili de tıpkı Kapadokya bölgesinde olduğu gibi sosyal medyada yanlış bilgilerin paylaşıldığına dikkat çekti.

PERİBACALARINDA YIKIM İDDİASI

''İş makinelerinin peribacalarını yıktığı ana ait görüntüler'' iddiasıyla kamuoyunda tartışmalara neden olan konuya da değinen Bakan Ersoy, ''Kaçak yapısı yıkılanlar Peribacaları konusunda dezenformasyon yapıyor. Yeni güzergah tarla yolunun genişletilmesi'' dedi.

''MEVCUT YOL İÇİN UNESCO YAZI GÖNDERDİ''

Ersoy, konuya ilişkin şu açıklamaları yaptı: ''Bölgede şu ana kadar 400'den fazla kaçak yapı yıktık. UNESCO mevcut yolun kapatılması için yazı gönderdi. Mevcut yolun altında höyükler, yeraltı şehirleri var''

Alpaslan Körükcü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER