Kapadokya Alan Başkanlığından Göreme-Ortahisar Yol Projesi açıklaması

Kapadokya Alan Başkanlığı Göreme- Ortahisar Yol Projesi hakkında basın açıklaması yaptı

Kapadokya Alan Başkanlığından Göreme-Ortahisar Yol Projesi açıklaması

Yapılan açıklamada, “Göreme Beldesini Ortahisar Beldesine bağlayan mevcut 2.8 kilometrelik yol, peribacaları, kaya oluşumları, tescilli kültür varlıkları ve kiliselerin önünden geçmektedir. Söz konusu yolu her gün yüzlerce ağır tonajlı araç yoğun bir şekilde kullanmakta ve arazi morfolojisi gereği kültür varlıklarına zarar vermektedir. Turizm sezonlarındaki yoğun araç kullanımları da göz önünde bulundurulduğunda, söz konusu yolun yakınındaki Tokalı kilise, Kızlar Manastırı, Elmalı kilise, Yılanlı kilise ve Karanlık kiliselere, titreşim ve atmosferik gazlar sebebiyle zarar gördüğü bilinmektedir. Mevcut yolun sürdürülebilir olmadığı, doğal ve kültürel varlıkları olumsuz etkileyerek zarar verdiği ortaya çıkmış ve alternatif bir yol çalışması gerekliliği doğmuştur.

Alternatif yol çalışmaları 2.2 kilometre uzunluğunda olup genişliği 5 ile 7 metre arasında değişen kadastral yol hattındadır. Planlanan yol, kaya oluşumların uzağından geçmekte ve Saklı kiliseye 18 metre mesafededir.

Güzergâh çalışmalarından sonra arkeolojik jeoradar çalışmaları yapılmış herhangi bir taşınmaz kültür ve tabiat varlığına rastlanmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca yol çalışmaları devam ederken bir bütün olarak Göreme Açık Hava Müzesi ile çevresine yönelik Çevre Düzenleme Projesi ve ulaşım planlaması çalışmalarına başlanılmıştır. Söz konusu haberler kamuoyunu yanlış yönlendirmekte ve manipülatif olup yapılan yol çalışması ile sorunların giderilmesi amaçlanmıştır. Kapadokya Alan Başkanlığımız, sorumlu olduğu alandaki benzersiz tarihi, kültürel ve doğal değerleri koruma ve gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlama misyonu ve sorumluluğundan taviz vermeden görevini eksiksiz biçimde sürdürmeye kararlıdır.” denildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2022, 12:38

Mehmet Günay

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER