Kapadokya'da turizmciler pandemi kısıtlamalarına dönmek istemiyor

Turizmci Dündar Karabenli, turizmciler olarak vaka sayılarının artmasından endişe ettiklerini belirterek, tekrardan kapanma yaşanmaması için vatandaşların tedbir almalarını istedi.

Kapadokya'da turizmciler pandemi kısıtlamalarına dönmek istemiyor

Koronavirüs salgını nedeniyle zor günler yaşayan turizmciler, kapanmaların yaşandığı günlere dönmek istemiyor.

Salgından en çok etkilenen sektörlerin başında gelen turizm sektörü, 2020 ve 2021 yıllarındaki kayıplarını 2022 yılında kapatmaya çalışıyor.

Kapadokya bölgesindeki turizmciler de koronavirüs vakalarının artması üzerine tekrar endişeye kapıldı.

2019 yılında iyi bir sezon yaşadıklarını, ancak 2020’den itibaren hem pandemiyle hem de ekonomik olarak mücadele ettiklerini söyleyen turizmci Dündar Karabenli, "2018 ve 2019 yılları çok iyi bir sezondu. 2020'de pandemi süreci bizim için büyük bir şok oldu. Bütün yatırımlara ara vermemiz gerekti. 2 yıl boyunca biz pandemi süreci ile ekonomik olarak mücadele ettik. Çünkü şirketimizden hiçbir çalışanımızı çıkartmadık ama bu durum finansal olarak bizi zorladı. 2022 yılına geldiğimizde sezonda bir rahatlama olacağına inandık ve öyle oldu. Fakat pandemi geri geliyor gibi. Çünkü tedbirler bırakıldıktan sonra Avrupa’da olsun Türkiye’de olsun vaka sayıları çok fazla arttı. Müşterilerimiz Kuzey Afrika’dan Tunus’tan, Fas’tan veya Orta Doğu’dan geliyor. Oradaki tedbirler de kaldırıldı. Türkiye’deki tedbirleri de kaldırdık. Türkiye’deki tedbirlerin kaldırılması bir bakımdan iyi oldu. Turistin ülkemize gelmesini sağladı” diye konuştu.

Karabenli, "Özellikle İstanbul’da vaka sayısı çok arttı. İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’nin her bölgesine ve Kapadokya bölgesine gelen birçok müşterimiz var. Eylül ayından sonra vaka sayılarında büyük bir yükseliş bekliyorum. Hastaneye yatmalar ve ölümler başlarsa tabi pandeminin 2020’deki şokunu tekrar yaşayabiliriz. Bundan da çok korkuyoruz. Turizmci olarak kendimizi rahat hissetmiyoruz. En azından toplu taşımalarda ve insanların toplu bulunduğu alanlarda maskeye geri dönülmesi gerekiyor. Tabi insanlar da bir huzursuzluk var, biz de korkuyoruz. İnsanların huzursuzluğu seyahat etmelerini engelleyebilir” dedi.

"TURİSTLER İLERİ TARİHLİ REZERVASYONLARDAN KAÇINIYOR"

İleri tarihli rezervasyonların düştüğünü söyleyen Karabenli, "Özellikle Fransızlar, İtalyanlar yavaş yavaş rezervasyonları düşünür oldular. Uçak bileti almadan “acaba tekrar aynı problemi yaşar mıyım”, “bir ülkede kalır mıyım”, “dönemez miyim” diye kendilerine sorar oldu. Bu durumların da bizleri zorlayacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

İHA

Alpaslan Körükcü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER