Sarıaslan’dan, Ortahisar-Göreme yeni yol için soru önergesi

CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, Ortahisar-Göreme yeni yol konusunda soru önergesi verdi.

Sarıaslan’dan, Ortahisar-Göreme yeni yol için soru önergesi

Milletvekili Sarıaslan, Ortahisar-Göreme yeni yol için soruları, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’ya sordu.

Milletvekili Sarıaslan’ın TBMM Genel Kuruluna verdiği soru önergesi şu şekilde;

"Nevşehir ilimizde Kapadokya Alan Yönetimi Başkanlığı, Alan Yönetimi sınırları çerçevesinde, bilimsel sit irdelemesinin yapıldığı söz konusu sınırlar içerisinde analiz, etüt ve sentez esaslı üst ölçekli plan kararları daha kararlaştırılmadı. Buna esas analiz süreçlerinin devam ettiği bu süreçte, jeopark alanından çift şeritli ve devamında peri bacalarına ve tescilli anıtsal varlıklara yakınlığı sebebiyetiyle bahsi geçen yolun açılmasının, yakınındaki kültür varlıklarında meydana getirebileceği zararın öngörüsünde bulunmadan, sadece bir belediye başkanının isteği doğrultusunda fiziksel yol çalışmaları başlamıştır.

İmar alanı dışındaki söz konusu bölgede yol yapmak tek kişinin Ortahisar Belediye başkanının kararıdır. Kendisine ait karar ile yol projesini Kapadokya Alan başkanlığından onay alarak yapmaya başlamıştır. Dünyanın gözbebeği milyonlarca yılda oluşmuş, Ulusal ve Uluslararası bir doğa ve kültür mirası niteliğinde ki alanda yapılacak her hangi bir hatanın geri dönüşü mümkün olamayacaktır. Bu nedenlerle böylesi bir yol yapılmadan önce, jeofizik, jeodezik ve ilgili yer bilimleri açısından yapılacak yolların peribacalarında, jeopark alanında ve çevresinde oluşturacağı etkinin araştırılması, ciddi bilimsel raporların düzenlenmiş olması gerekmektedir, tüm bunlar belirsiz ve keyfidir

Bu bağlamda,

1- Bakanlığınızca Ortahisar ve Göreme Beldelerimiz arasına yapılacak yeni yol için gerekli araştırmalar yapılmış mıdır?

2- Kapadokya Alan başkanlığın da, sorumlu jeoloji mühendisinin ve bu çalışmaları yapacak teknik bir kadronun olmadığını biliyoruz, bu konuda yapılmış bilimsel çalışmalar var mıdır?

3- Kapadokya Alan Yönetimi başkanlığında bahsi geçen yol projesi değerlendirilmiş midir?

4- Plansız alanda açılmaya başlanan yol, henüz daha üst ölçek plan kararları oluşmadan hangi kamu yararına hizmet edecektir? Hangi üst ölçek plan kararına dayandırılacaktır?

5- Bilimsel düşünceden uzak olarak, sadece bir kişinin öngörüsünde, bu yolun açılmasının sakıncaları kamuoyuyla paylaşılacakmıdır?

6-Turizm konusu bakanlığınızı ilgilendirdiği için, bu konu hakkında kamuoyuna bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?"

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2022, 18:12

Mehmet Günay

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER