7.Türk Dünyası Film Festivali Kırgızistan gösterimleri yapıldı

‘Fikirde Birlik 9 ülke 9 şehir bir Festival sloganıyla yapılan 7’nci Türk Dünyası Belgesel Film Festivali'nin ödül töreni Bişkek’te gerçekleştirildi.

7.Türk Dünyası Film Festivali Kırgızistan gösterimleri yapıldı

34 Ülkeden 260 filmin yarıştığı festivalde Kırgızistan’dan dereceye giren “Köprü” ve “Miras” dahil, festivalde ödüle layık görülen belgesel filmlerinin gösterimi yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığın e Türk Dünyası Belediyeler Birliği desteğiyle gerçekleştirilen festivalin bir sonraki durağı ise, Kazakistan’daki El Farabi Kazak Milli Üniversitesi olacak.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesinde gerçekleştirilen törene Türkiye’nin Bişkek Büyükelçisi Ahmet Sadık Doğan, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan,Prof.Dr.Asılbek Kulmirzayev,Türk Dünası Araştırmaları Vakfı Başkanı Közhan Yazga ve sanatseverler katıldı.

7 yıldır Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı  Sinema Genel Müdürlüğü ve Türk Dünyası Belediyeler birliği,Üniversiteler, Meslek örgütleri,sivil toplum kuruluşları, TRT Avaz ve gazetecilerin  desteğiyle yapılan festivale bu yıl da Türk dünyasından ilgi büyüktü.

260 filmin yarıştığı festivalde Kırgızistan’dan iki film dereceye girmeyi başardı.

Öğrenci kategorisinde “Köprü” belgeseli birinciliğe layık görülürken, “Miras” filmi de Jüri Kültür Sanat Özel ödülünü aldı.

Ödüllerin takdiminin ardından dereceye giren belgesel filmlerinin gösterimi yapıldı.

Her yıl ‘Fikirde Birlik’ sloganıyla yapılan Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu tarafından düzenleniyor.

Türk Dünyasından 16 üniversite de proje ortağı.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2022, 11:55

Mehmet Günay

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner146

banner145