ANAVATANIM KLİP

ANAVATANIM KLİP

ANAVATANIM KLİP

Türkmenlerin mağduriyeti

Suriye iç savaşı başlayınca Türkmenler silahsız ve savunmasızlardı. Bu yüzden zulme en çok maruz kalan da Türkmenler oldu. Katil Esed, Türkmen mahallelerini bombalıyor köyleri yağmalatıyordu. Amacı Suriye'de Türk varlığını kökten silmekti. Bir avuç Türkmen yiğidi hem topraklarını savunuyor hem de gövdesini anavatanı Türkiye için siper ediyordu. Yaşlılarımız, kadınlarımız çaresiz kalınca Türkiye'den başka gidecek yerleri olmadığı için anavatanı Türkiye’ye sığındılar.

Eseri kaleme alındı

2011 yılında Savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınmak isteyen soydaşlarımı, akrabalarımı karşılamak için Gaziantep'ten kalkıp Suriye sınırına gitmiştim. Türkiye'ye sığınmak isteyen kadın, çocuk ve yaşlı binlerce Türkmen soydaşımı orada çaresiz görünce “Anavatanım” şiirini Türkiye – Suriye sınırında kaleme almıştım.

Türkmenler kimdir

Biz Suriye Türkmenleri Selçuklu döneminde bu topraklara gelip yüz yıllardır orada varlığını sürdürmüş aynı zamanda atamız Süleyman Şah türbesinin bekçiliğini yapmıştık. 1923 yılı Lozan antlaşmasıyla Türkiye’den koparılarak Suriye’de kaderimize terk edildik. Türkiye özlemiyle yüz yıl boyunca Suriye de, Bayırbucak'ta Halep'te, Kerkük ve Musul'da boynu bükük ve öksüz kaldık. Yüz yıl boyunca bizlere Baasçılar ve Esat'çılar, pis Türkmenler, dili eğri Türkmenler, Osmanlı’nın artığı Türkmenler diye hor gördüler. Bizler bunca zulme karşı, itilip kakılmaya karşı, bir asır sabrettik, umudumuzu yitirmedik. Birgün muhakkak anavatanımıza kavuşacağımız günü bekledik.

Anavatana kavuşma

Evet, bugün anavatanımızdayız, Rabb'imize binlerce kez hamdolsun. Ama ne yazık ki bizi Suriye'de Osmanlının artığı olarak gördüler, Türkiye'de de, bir kesim bizi Suriyeli olarak görüyorlar. Oysa biz Lozan'dan önce Kilis'in harman yeri kadar uzakta ki Türkmen köyleriydik.

Lozan antlaşması olmasaydı Belki de bugün Gaziantep’in Kilis’in Hatay’ın köyleriydik. Değerli soydaşlarım bu Kliple Suriye Türkmenlerinin Kim olduğunu, Türkiye için ne ifade ettiklerini, Türkiye'nin de onlar için ne ifade ettiğini vurgulamak istedim.

Temennimiz

Bu klipi izleyen her Türk soydaşıma sesleniyorum. Kıymetli soydaşım biz etle tırnak gibiyiz. Oğuzun 24 boyundan Türkmen obalarıyız, canımız Anavatan Türkiye’ye fedadır. Bu şuurla yaşadık ve evlatlarımızı da bu şuurla yetiştiriyoruz.

Sağ olsun yüce Türk devleti ulu Türk milleti bize kucak açtı, ekmeğini bizimle bölüştü. Yaramıza merhem oldu, Varolsun Yüce Türk Milleti.

Klip Çekimi

Anavatanım klip çalışmamız 10 kişilik profesyonel ekip ve 20 kişilik oyuncu kadrosuyla 3 günde çekildi. Yönetmenliğini Evren Özgür’ün yaptığı çalışmanın senaryosunu kendim yaptım. Üç gün geceli gündüzlü çalışmayla çekimlerini sonlandırdığımız klip bir haftalık montaj aşamasından sonra yayına hazırlandı. Eserimiz 15 Eylül 2022 tarihinde tüm dijital platformlarda sevenleriyle buluştu.

ANAVATANIM

Öksüz kaldık bunca yıl senden ayrı

Kucakla bizleri anavatanım

Bitsin bu ayrılık yetmez mi gayrı?

Kucakla bizleri anavatanım

***

Ayrıldık anadan sanki bir kuzu

Yanıyor içimin tütmüyor közü

Ben Türkmen oğluyum Türkülüğün özü

Kucakla bizleri anavatanım

***

Horlandık yüzyıldır senden yırak da

Kimimiz Halep’te kimi Irak da

Kaldır sınırları gelem bırak da

Kucakla bizleri anavatanım

***

Vallahi dağıldı vatanım elim

Darıldı mızrabım çalmıyor telim

Kurudu dimağım lal oldu dilim

Kucakla bizleri anavatanım

***

Kerkük Türkmeneli sensiz biçare

Bayırbucak yandı yok mu bi-çare?

Türkiye’m yetiş bak kanıyor yâre

Kucakla bizleri anavatanım

***

Adil Şan sana hiç küsmüş değilim

Gönül bağlarımı kesmiş değilim

Bir kez sana yüzüm asmış değilim

Kucakla bizleri anavatanım

Alpaslan Körükcü

YORUM EKLE
YORUMLAR
Güllü kurt
Güllü kurt - 1 hafta Önce

Cok guzel olmus hayirli olsun

Mehmet Köroğlu
Mehmet Köroğlu - 1 hafta Önce

ağzına ve diline sağlık adil abi çok güzel olmuş

SIRADAKİ HABER