Bakan Özer, Uçkuyu Köy Yaşam Merkezi'ni açtı

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Nevşehir'in Avanos ilçesine bağlı Üçkuyu köyünde Üçkuyu Köyü ve Köy Yaşam Merkezi’nin açılışını yaptı.

Bakan Özer, Uçkuyu Köy Yaşam Merkezi'ni açtı

Açılış töreninde konuşan Bakan Özer, Milli Eğitim Bakanlığının beşeri sermayenin niteliğini artırmak amacıyla 18 yaş üstü tüm vatandaşlara da Halk Eğitim Merkezleri ve Olgunlaşma Enstitüleri aracılığıyla eğitim desteği verildiğini söyledi.

Bu desteği daha yüksek boyutlara taşımak amacıyla köylerde atıl bekletilen eski okul binalarından faydalanıldığını aktaran Özer, "Özellikle Kovid-19 salgınından sonra tüm dünyada metropollerden şehirlere, şehirlerden ilçelere, ilçelerden köylere doğru dönüş başladı. Aynı zamanda enerji kadar kritik olan bir sektör ortaya çıktı, tarım ve hayvancılık. Son zamanlarda gıda tedarik zincirlerinde yaşanan problemler bu konunun çok daha ehemmiyetli olduğunu ortaya koydu. Biz tarım ve hayvancılıkla ilgili çok güçlü bir ülkeyiz ama bunu daha güçlü hale getirebiliriz. Bu projenin çıkış noktası da bu." dedi.

Köylerdeki çocukların taşımalı eğitimle farklı noktalara gitmeden bulundukları yerlerde ilkokul eğitimlerini almalarını sağlama amacıyla yönetmelikte değişiklik yaptıklarını hatırlatan Bakan Özer, “Artık, tüm Türkiye'deki köy okullarımız istenmesi durumunda öğrenci sayısına bakılmaksızın açılabilecek. Köylerde, anaokulu açılmasıyla ilgili 10 öğrenci sayısını 5'e düşürdük. Sadece bu adımımızla bin 800 köyümüzde 20 bin yavrumuz köy anaokullarıyla buluştu. Köyde vatandaşımız yaşıyor. Köy Yaşam Merkezleri'ne halk eğitim kursları açalım dedik. Tarım ve Orman Bakanlığıyla hareket edelim, farklı kursları buradaki vatandaşımızın ayaklarına getirelim dedik. Samsun'da başlattığımız bu proje adım adım tüm Türkiye'ye yayılmaya başladı. Şu ana kadar kısa sürede 520 tane atıl durumda olan köy okulunu, Köy Yaşam Merkezi'ne dönüştürmüş bulunuyoruz. 2022-2023 Eğitim Öğretim Dönemi'nin başlayacağı 12 Eylül'e kadar bu rakamı bine çıkartacağız. Türkiye'de ilk defa bir model ortaya çıktı. Bu binada vatandaşlarımız kurs alacak, çocukları ve torunları da yan tarafta okuyacak. İlk defa bir bölgede, o bölgenin yetişkini ile çocuklarını aynı okul çatısı altında birleştirmiş olacağız. Yılın sonuna kadar, atıl durumda olan yaklaşık 6 bin 900 köy okulunda hizmet verilecek.” diye konuştu.

Merkezin açılış kurdelesi Bakan Özer, Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, AK Parti Nevşehir Milletvekilleri Mustafa Açıkgöz ve Yücel Menekşe, Nevşehir Belediye Başkanı Mehmet Savran, AK Parti İl Başkanı Ali Kemikkıran ve diğer katılımcılarla kesildi.

Bakan, merkezde incelemelerde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2022, 21:40

Alpaslan Körükcü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner138

banner137