Bireysel sulama sistemleri hibe desteği başvuruları başladı

Nevşehir’de kırsal kalkınma destekleri kapsamında bireysel sulama sistemleri hibe desteği başvuruları başladı.

Bireysel sulama sistemleri hibe desteği başvuruları başladı

Nevşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, kırsal kalkınma destekleri kapsamında bireysel sulama sistemleri hibe desteği başvurularının 28 Şubat 2022 tarihine kadar devam edeceği kaydedildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olan kırsal kalkınma destekleri kapsamında, bireysel sulama sistemlerinin desteklenmesi hakkındaki 2021/7 numaralı tebliğ çerçevesinde 2022 yılı 17. etap uygulama rehberi 10 Ocak 2022 tarihinde yayımlandı. Bu kapsamda başvurular başladı ve 28 Şubat 2022 tarihine kadar devam edecek.

Konu ile ilgili açıklama yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Özgür Memiş; “Sulama sistemleri, ilk yatırım imkanları pahalı olmakla birlikte, sudan, enerjiden ve işçilikten tasarruf sağlar. Proje ile Bakanlığımız yatırım maliyetlerinin karşılanması için yüzde 50 hibe desteği sağlamaktadır. Bu sulama sistemleri Sulamanın yanında, gübreleme ve ilaçlama kolaylığı da getirmektedir. Ayrıca bilinçsiz sulamadan kaynaklanan drenaj problemlerinin oluşmasına da engel olmaktadır. Suyun ve gübrenin kontrollü verilmesi hem verim artışını hem de doğal kaynaklarımızın sürdürülebilirliğini sağlar. Özellikle su kaynaklarımızın kıt olduğu ve sulanabilecek arazilerimize yetmediği, ayrıca son yıllarda yaşanan kuraklık ve gelecekte yaşanması olasılığı düşünüldüğünde, modern sulama sistemleri ile mevcut su kaynaklarımız kullanılarak daha fazla alanda sulu ziraat yapmak ve daha fazla ürün elde etmek hayati önem taşımaktadır.” dedi.

Nevşehir genelinde tarımsal faaliyet gerçekleşen alanın yaklaşık yüzde 20’sinde sulu tarım yapıldığının altını çizen İl Müdürü Memiş, bireysel sulama sistemlerinden faydalanmak üzere çiftçilerin yapacakları sulama projesi başvuruları için gerekli bilgilendirmelerin il merkezi ve ilçelerde düzenlenecek toplantılarla yapılacağını söyledi.

Memiş, ayrıca Tarım ve Orman İl Müdürlüğünde Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğünce daha ayrıntılı bilgilendirme yapmak üzere teknik elemanların bulunduğunu belirtti.

YATIRIM KONULARI

• Tarla içi damla sulama sistemi kurulması

• Tarla içi yağmurlama sulama sistemi kurulması

• Tarla içi mikro yağmurlama sulama sistemi kurulması

• Tarla içi yüzey altı damla sulama sistemi kurulması

• Lineer veya Center Pivot sulama sistemi kurulması

• Tamburlu sulama sistemi kurulması

• Güneş enerjili sulama sistemi kurulması

YATIRIM TUTARI VE DESTEKLEME ORANI

• Hibeye esas proje tutarı üst limiti 1.000.000,00 TL'dir

• Kabul edilen başvurularda, hibe sözleşmesinde belirlenen hibeye esas mal alım tutarının KDV hariç yüzde 50'sine hibe yoluyla destek verilir.

• Başvuru bütçeleri KDV hariç hazırlanır.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2022, 16:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner131

banner93