Çiftci, "En iyi zam fiyat istikrarının korunmasıdır"

Memur-Sen İl Başkanı Mustafa Çiftci, Türkiye'de yapılabilecek en iyi zammın fiyat istikrarının korunması olacağına dikkat çekti.

Çiftci, "En iyi zam fiyat istikrarının korunmasıdır"

TÜİK tarafından açıklanan yıllık enflasyon rakamlarının ardından kamu görevlilerinin ücretlerine yansıyacak zam oranı da belli oldu. Haziran ayı enflasyonunun yüzde 4,95, Ocak-Haziran enflasyonunun ise yüzde  42,35 olarak açıklanmasının ardından Memur-Sen İl Başkanı Mustafa Çiftci seyyanen zam çağrısında bulundu.

TÜİK tarafından her ay açıklanan enflasyon verilerine göre kamu görevlilerinin alacağı zam oranı da belli oldu. TÜİK’in verilerine göre yıllık enflasyon yüzde 78,62 olurken Ocak-Haziran aylarını kapsayan 6 aylık enflasyon yüzde 42,35 olarak hesaplandı. Buna göre kamu görevlileri ve emekliler için maaş/ücret artışı ise enflasyon farkıyla birlikte toplamda yüzde  41,69 olarak gerçekleşti.

Çiftci, son dönemlerde üretim ve tedarik zincirinde yaşanan problemler, dövizdeki dalgalanmalar ve küresel krizin yansımaları sonucu oluşan enflasyonun, küresel bir sorun haline geldiğini belirterek bu durum fiyat artışlarına, kamu görevlilerinin maaşlarında kayıp oluşmasına neden olduğunu söyledi.

“Enflasyon rakamlarının büyüklüğü; alım gücünün küçüldüğünün ve sabit gelirlilerin ekonomik kayıplar yaşadığının göstergesidir” diyen Başkan Çiftci, “Son 6 aylık süreçte yaşanan beklenmedik fiyat artışları, kamu görevlilerinin maaş/ücretinde azımsanmayacak oranda kayıp oluşmasına neden olmuştur. Enflasyon rakamlarının büyüklüğü; alım gücünün küçüldüğünün ve sabit gelirlilerin ekonomik kayıplar yaşadığının göstergesidir. Özellikle kira, emtia, enerji vb zorunlu harcama kalemlerindeki beklenmedik artışlar emekçinin cüzdanını yakmakta; başta kamu görevlilerimiz ve sabit gelirliler yaşanan artışları derinden hissetmektedirler. Özetle enflasyon, sadece rakam olmaktan çıkmış, maaş ve ücretleri eritmiş, alım gücünü ciddi oranda düşürmüş ve gelir dağılımındaki adaletsizliği maalesef büyütmüştür. Enflasyon kaynaklı gelir kaybının karşılanması, maaşlar arası makasın büyümemesi için seyyanen iyileştirme yapılmalı” ifadelerini kullandı.

Enflasyonun tek haneye düşürüleceği yönündeki iradenin olumlu bir mesaj olduğunu belirten Çiftci, asgari ücret zammını da değerlendirerek “Temmuz ayı itibariyle Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Asgari Ücrete yapılan yüzde 30 ara zam açıklaması; yaşanan fiyat artışlarının görüldüğünün ve devlet-millet iradesiyle “yükselen enflasyon-düşen alım gücü” sarmalının son bulması için verilen mücadelenin göstergesidir” dedi.

Gelir vergisi konusunda daha önce Memur-Sen’in yaptığı çağrıyı yineleyen Çiftci, “Asgari Ücret artışına bağlı olarak gelir vergisi muafiyet tutarlarındaki artış önemli olmakla birlikte, gelir vergisi matrahlarının da en az bu oranda arttırılması hem maaş/ücret artışının belli oranda geri alınmasını engelleyecek hem de yaşanan kayıpları bir nebze telafi edecektir. Gelir vergisi matrahında düzenleme yapılmasına ilave olarak, önümüzdeki 6 aylık süreçte enflasyon ve döviz kuru beklentileri ve gerçekleri göz önünde bulundurularak aynı kayıpların yaşanmaması için yüzde 41,69 artışa ilave olarak seyyanen zam yapılmalı ve açılan makas daraltılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Başkan Çiftci ayrıca, enflasyonun düşürmeye yönelik tedbirlerin alınması gerektiğini de belirterek “Memur-Sen olarak; en iyi zammın fiyat istikrarı olduğunu, enflasyon korkusunun fiyat istikrarı ile son bulacağını, enflasyon farkının ise geçmiş kayıpları telafi etmediği gerçeğini bir kez daha hatırlatıyoruz. Başta kamu görevlilerimiz olmak üzere çalışanlarıyla büyüyen ‘Büyük ve Güçlü Türkiye’ ile uyumlu olarak kayıpların tazmini için seyyanen zam yapılmalı, vergi matrahları yükseltilmeli, ikinci 6 aylık dönemde enflasyonun zam oranını aştığı durumda eşel mobil uygulanmalıdır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2022, 12:31

Mehmet Günay

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner131

banner93