Damat İbrahim Paşa, vefatının 290. yılında anıldı

Osmanlı Devleti'nin önemli sadrazamlarından Damat İbrahim Paşa, vefatının 290. yılında Nevşehir'de anıldı.

Damat İbrahim Paşa, vefatının 290. yılında anıldı

Nevşehir Belediyesi tarafından Alibey Camisi'nde cuma namazı öncesi düzenlenen anma programında, Kur'an-ı Kerim ve mevlit okundu.

Programa vatandaşlar, maskeli ve sosyal mesafe kuralları çerçevesinde katıldı.

Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, yaptığı açıklamada, şehrin kurucusu Damat İbrahim Paşa'yı anma etkinliklerinin geleneksel hale getirileceğini söyledi.

Kuruluşundan bugüne kadar kente emeği geçen tüm değerlerin hatırlanması için çalışma yürütüleceğini belirten Arı, şu ifadeleri kullandı:

"Geçmişinize sahip çıkmazsanız, bir gün sahip çıkacak geçmişiniz kalmaz. Bunu hem fiziksel hem de insan kaynağı manasında söylüyorum. Bu şehrin en önemli figürlerinden birisi Damat İbrahim Paşa'dır. Küçük bir kasaba olan Muşkara'yı şehir yaparak bugünlere gelinmesini sağladı. Bugüne kadar bu değerimiz maalesef yeterince anılmamıştı. Bugün başlattık, bundan sonra geleneksel olarak her yıl anacağız. Damat İbrahim Paşa'nın doğmuş olduğu evi tespit ettik. Ekiplerimiz ilk bulguları araştırıyor. İnşallah doğduğu evi de ihya ve inşa edeceğiz. Bu şehrin büyüklerine ve değerlerine sahip çıkmak zorundayız."

Cuma namazının ardından belediye görevlilerince vatandaşlara şerbet, tatlı ve kandil simidi ikramında bulunuldu.

Alpaslan Körükcü

YORUM EKLE
YORUMLAR
Halit Yüncü
Halit Yüncü - 2 yıl Önce

Şehrimizin Kurucusu Damat İbrahim Paşa Osmanlı Devletinin Kutretli ve dirayetli İleri görüşlü Yenilikci Cömert Mütavazi Zanatkar ve meziyetli bir şahsiyetti.. Tarihte az raslanan idalist bir Osmanlı paşasıydı .Vezirlik ve Sadrazamlık yaptıgı dönemlerde Damat İbrahim Paşa; ülkeyi imar etmek, ekonomik durumu düzeltmek, Avrupa uygarlığına doğru dönmek için uğraşmış, matbaacılığın kurul­masına bizzat yapmış.Dodugu 12 hanelik yerleşim yerini Osmanlı Devletinin Son şehri NEVŞEHİRİMİZİN kurucununun ölüm yıl dönümünü hatırlayan Anan Nevşehir Belediye Başkanımız Rasim ARI'yı teprik ediyorim.. Tarihimizde ilkleri yaşatan başkanımızada Selam ve Saygılarımı sunuyorum.

SIRADAKİ HABER

banner131

banner93