Facebook ve Twitter’e rakip yerli sosyal medya platformu kuruldu

Özel haber - Nevşehirli genç girişimci, yıllardır tartışılan sosyal medya platformlarının veri kaydettiği söylemlerine çözüm üretmek ve bu platformlara harcanan milyonlarca liranın Türkiye’de kalması için yerli sosyal medya platformu kurdu.

Facebook ve Twitter’e rakip yerli sosyal medya platformu kuruldu

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Kapadokya Teknopark'ta kendisine ait yazılım ve robotik şirketinde çalışmalarını sürdüren genç girişimci Muhammed Özen, tüm yazılım ve tasarımı kendisine ait yerli bir sosyal medya platformu kurarak kullanıma açtı.

"www.nick.name.tr"  adresinden ulaşılarak üyelik yapılabilen sosyal medya platformunda, kullanıcılar, Facebook ve Twitter gibi en çok kullanılan uygulamaların tüm özelliklerini yerli platformda bulabiliyor ve hesapların gerçek kişiye ait olduğunu belirten "mavi tik" alabiliyor.

Platformun kurucusu Muhammed Özen, yabancı sosyal medya platformlarının Türkiye'de sık sık veri güvenliği konusunda gündeme geldiğini, projeye başlarken ilk olarak veri güvenliği konusunda bir çözüm sunmayı hedeflediğini söyledi.

Sosyal medya platformları üzerinden kullanıcıların bir çok kritik bilgilerine ulaşılabildiğini ve big data analiz yöntemleriyle farklı çıkarımlar ve tahminler yapılabildiğini dile getiren Özen, bu durumun hem kişisel hem de ulusal bir güvenlik problemi olduğunu vurguladı.

Mevcut sosyal medya platformlarının, kullanıcı verilerini nasıl ve ne amaçla kullandığının bilinmediğini belirten Özen, “Küresel anlamda verilerin para karşılığı satıldığının sık sık duyuyoruz. Sosyal medya platformlarındaki paylaşımlarınız, beğendikleriniz, arka planda big data olarak kaydediliyor. Türkiye'de bu sayede birçok kişinin neyi beğeneceği, ne alacağı veya politik tarafları analiz edilebiliyor. Global strateji olarak kendi datalarımızın ülkemizde kalması çok önemli." dedi.

Yaygın olarak kullanılan sosyal medya platformlarının ileride ücretli olup olmayacağının bilinmediğini ifade eden Özen, bu platformlara verilen reklam paralarının da yurt dışına gittiğini aktardı.

Özen, kurduğu My Nickname TR isimli sosyal medya platformunun Türkiye'de en yaygın kullanılan platformlara eksiksiz şekilde alternatif olduğunu ifade etti.

Platformun uzun vadede istihdama da önemli ölçüde katkı sağlayacağını vurgulayan Özen, şöyle konuştu:

"Yıllar öncesinden gündeme gelen ve ihtiyaç olan bir proje. Sosyal medyada veri gizliliği çok büyük problem. Şuan global sosyal medya platformlarında da hukuki zemine taşınacak seviyelere geldi. Bu konuda çözüm üretmeyi hedefledik. Amacımız, istihdam artırmak, veri gizliliğini sağlamak hem de büyük bütçeli reklam maliyetlerinin yurt dışına gitmesini engellemek. Millileştirme projesi olarak ilerletmeyi planlıyoruz. Bizim platform global platformların karışımı diyebiliriz. Global platformların 71 bin 800 civarında çalışanı var. Biz de orta ve uzun vadede bu rakamlara yakın bir istihdam sağlanmasını planlıyoruz. 'Mavi tik' konusunda talepler geliyor. Profilin gerçek kişiye ait olup olmadığı ile ilgili prosedüre göre 'mavi tik' veriyoruz. Millileştirme çalışmalarının en büyük amacı kendi verilerimizi ülkemizde kalmasını sağlayıp analiz etmek. Projemizi milli olarak başlatıp global hale getirmeyi hedefliyoruz."

Özen, kullanıcıların profillerinde yazı, resim, galeri, video, anket, doküman ve satmak istediği ürünleri paylaşabildiğini, kendi aralarında güvenli bir şekilde sohbet edebildiğini, grup ve sayfa oluşturabildiğini de ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2020, 10:07

Alpaslan Körükcü

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Koyuncu
Hasan Koyuncu - 2 yıl Önce

Muhammed’ciğim bu projeyi çok isabetli buluyorum.
Başarılarınızın devamını diliyorum.
Allah’a emanet olun.

Mustafa Özen
Mustafa Özen - 2 yıl Önce

Helâl olsun Yiğit MÜSLÜMAN Ve TÜRK vede
NEVŞEHİR LI yeğenime MAŞALLAH

Şahin Akavci
Şahin Akavci - 2 yıl Önce

Tebrik eder .Başarılarının devamını dilerim

Serpil Arikan
Serpil Arikan - 2 yıl Önce

MaşAllah,Muhammed başarılarının devamını dilerim.
Rabbim hakkında ne nasıl hayirliysa onu nasip etsin.Bu çıktığın yolda rabbim yar ve yardımcın olsun.

Mehmet Arikan
Mehmet Arikan - 2 yıl Önce

MaşAllah
Muhammed başarılarının devamını dilerim. Rabbim hakkında ne nasıl hayirliysa onu nasip etsin.Bu çıktığın yolda rabbim yar ve yardımcın olsun.

Ömer BOZ
Ömer BOZ - 2 yıl Önce

Tebrik ederim.. Başarısını alkışlıyorum.. Kulp bulmak için değil ama Milli ve yerli diyoruz sonra my nickname diye isim koyuyoruz, Türkçe ve yerli bir isim konsaydı daha iyi olurdu.. Teknik olarak bilmiyorum belki zorunluluktandır, bilmediğim bir nedeni varsa affola....

Polatguide
Polatguide - 2 yıl Önce

Tebrikler dostum. Yakışır sana

Cengiz çetin
Cengiz çetin - 2 yıl Önce

MAŞALLAH RABBİM YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN DUALARIMIZ SENİNLE


SIRADAKİ HABER