Gülmez'den esnafın sorunlarını gidermek için 17 maddelik çözüm önerisi

Nevşehir CHP İl Başkanı Kamil Gülmez, Nevşehir CHP İl Başkanlığında yaptığı basın açıklamasında,  salgın sürecinden olumsuz etkilenen ve kepenk kapatmak zorunda kalan esnaf ve emekçilerin sorunlarını çözmeye yönelik 17 maddelik bir çözüm önerisinde bulundu.

Gülmez'den esnafın sorunlarını gidermek için 17 maddelik çözüm önerisi

Kamil Gülmez, yaptığı açıklamada, “Ülkemiz ağır bir salgın sürecinden geçmektedir. Tüm yurttaşlar bu süreçten olumsuz etkilenirken en ciddi sıkıntıyı yaşayan kesimlerin başında esnaflarımız gelmektedir.” dedi.

Salgın döneminde esnafa yönelik yardım ve vergi muafiyeti olmadığını belirten Kamil Gülmez,” Salgın döneminde 700 bin esnaf dükkanını kapatırken iktidar, sosyal devlet olarak esnafa karşılıksız tek kuruş yardımda bulunmamıştır. Bu süreçte dükkanını kapatan esnafın her türlü vergi, stopaj, sigorta, kira ve faturalarının devlet tarafından karşılanması taleplerimiz, borç içinde yüzen esnafın krediye rahat ulaşılabilmesi için sicil affı çıkarılması önerimiz iktidar tarafından gündeme alınmamıştır.” diye konuştu.

Gülmez, esnafın her geçen gün kötüleşen ekonomik koşullar altında ezilirken artık dayanacak gücü kalmadığını ülkenin dört bir yanından her gün yüzlerce esnafın kepenk kapattığını, siftah yapmadan günü bitirdiğini belirtti.

“335 bin esnaf kepenk kapatmak zorunda kaldı”

 Kamil Gülmez yaşanılan salgın sürecinde yaşanan ekonomik sıkıntıların esnafa kepenk kapattırdığını belirtti.

Gülmez, “TÜİK’in verilerine göre 2 milyon 616 bin esnafımız varken, bu yıl hem pandeminin hem de yaşanan ekonomik krizin etkisi ile 335 bin esnafımız kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. Geçtiğimiz Haziran ayında 7 bin 222 iş yeri kapanırken, bu rakam son 5 yılın bütün Haziran aylarındaki en yüksek veri olarak kayıtlara geçmiş durumdadır.

Esnafla beraber esnaf sayılan ama dükkanı olmayan pazarcılar, 500 bin kağıt toplayıcısı, 30 bin simitçi, 10 bin çiçekçi, 6 milyon kişi sokaklardan,  1 milyon gündelikçi ise temizlikten geçimini sağlarken, bu emekçiler de hükümet tarafından görmezden gelinmiştir.” diye konuştu.

“ 8 ayda 510 milyar 418 milyon TL vergi toplandı”

8 ayda 510 milyar 418 TL vergi toplandığını ancak toplanan vergilerden esnafa yönelik tek kuruş harcanmadığını belirten Gülmez,” Saray hükümeti 8 ayda 510 milyar 418 milyon TL vergi toplamıştır. 26 milyar 400 milyon lira yurt dışından borç almış, Merkez Bankası’nın 44 milyar 460 milyon liralık karını hazineye transfer etmiş, Merkez Bankası’na 66 milyar liralık kağıt para bastırmıştır. Merkez Bankası’nın kasasındaki 73 milyar 878 milyon dolarlık dövizi de satarak onu da kullanmıştır. Saray hükümetinin 2020 yılı ilk 8 ayında kullandığı para 1 trilyon 576 milyar 748 milyon liradır. Bu paradan esnafa 1 kuruş yardım yapılmamıştır.

İktidar bu 8 aylık süreçte tefecilere 91 milyar 614 milyon lira faiz öderken kendi esnafına karşılıksız yardımda bulunmamış, üstelik esnafın borcuna yeni faizler eklemiştir.

Bu kara günde esnafımız çaresiz ve yalnız değildir. Esnafımızın her türlü derdi ve sorunu için Cumhuriyet Halk Partisi vardır.” ifadelerine yer verdi.

Gülmez esnaf ve emekçilerin sorunlarının çözümüne yönelik, “ “Esnafımız için 17 talep” başlıklı önerisini şu şekilde sıraladı;

 1. “ Acilen bir Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır.
 2. Esnafımız için sicil affı çıkarılmalıdır.
 3. Esnafımızın kullandığı krediler, faizsiz ve ödeme gücünde göre taksitlenmelidir.
 4. Kiralarda stopaj kaldırılmalıdır.
 5. Zincir mağazalar ve AVM’ler için düzenleme getirilmelidir.
 6. Esnafın sosyal güvenlik primleri, iş yerlerinin kapalı olduğu dönemde Hazine tarafından karşılanmalıdır.
 7. Esnafa salgın döneminde haksız cezalar yazılmamalıdır.
 8. Devlet esnafa olan borçlarını ödemelidir.
 9. Hijyen koşullarının sağlanması şartıyla kahvehanelerde oyunlara izin verilmelidir.
 10. Küçük esnafımızın yanında çalışanların, kısa çalışma ödeneği ile yaşadığı sorunlar giderilmelidir.
 11. Kamu kurumları, iş yerleri kapalı olduğu sürece kiracısı olan esnafımızdan kira alınmamalıdır.
 12. Ertelenen vergi ve sigorta primleri için salgın sonrasında yeniden yapılandırma olanağı getirilmelidir.
 13. Esnafımıza yönelik icra işlemleri durdurulmalıdır.
 14. Okul kantinlerinden bir yıl süreyle kira alınmamalıdır.
 15. Servis işletmecilerinden alınan teminat mektupları iptal edilmelidir.
 16. Altı milyon sokak esnafımız kayıt içine alınmalı ve güvenceye kavuşturulmalıdır.
 17. Pandemi boyunca zarara uğrayan esnafa kira desteği sağlanmalıdır.” 

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2020, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER