Kapadokya’dan hoş koku yayılıyor projesi başladı

KOP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi kapsamında desteklenen “Kapadokya’dan Hoş Koku ve Sağlık Yayılıyor” projesi uygulanmaya başlandı.

Kapadokya’dan hoş koku yayılıyor projesi başladı

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Nevşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında imzalanan protokol ile KOP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi kapsamında desteklenen ve Uçhisar Belediyesinin ortağı olduğu “Kapadokya’dan Hoş Koku ve Sağlık Yayılıyor” projesi uygulanmaya başlandı.

Proje ile ilgili açıklamada bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü Özgür Memiş; “Lavanta bitkisi, 1 metreye kadar boylanabilen, yarı çalımsı, çok yıllık bir bitkidir. Bitkinin ekonomik olarak kullanılan kısmı çiçekleridir. Lavantadan elde edilen uçucu yağ, dünyada ticareti en fazla yapılan 15 uçucu yağdan birisidir. Lavantanın uçucu yağı en fazla kozmetik ve parfüm sanayinde kullanılmaktadır. Bunun yanında güzel kokusu nedeniyle endüstri alanında sabun ve benzeri ürünler olarak ve ilaç sanayinde kullanılır. Çiçekleri sedatif etkisinden dolayı çay şeklinde de kullanılabilir. Bölgemizde haziran ayında başlayan çiçeklenme dönemi iki ay sürmekte ve bu dönemde görsel bir şölen olmasının yanında özleri lezzetli bir bala da dönüşmektedir.

Bölgemiz tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği yönünden aroması güçlü bir coğrafyaya sahiptir. Turizmin gözbebeği Kapadokya’da kırsal alanların gelişmesine katkı sağlanması ve alternatif üretimlerin geliştirilmesi yönünden Uçhisar Belediyesi ile 100 dekar alanda 150 bin Lavanta fidesini toprakla buluşturduk.” dedi.

Memiş, alternatif ürün yetiştiriciliğini geliştirmek üzere diğer tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğini ve değerlendirme metotlarını da programlarına aldıklarını söyledi.​

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner131

banner93