NTB zahire pazarında aşure dağıttı

Nevşehir Ticaret Borsası (NTB), 35. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında yeni zahire pazarında aşure dağıttı.

NTB zahire pazarında aşure dağıttı

Aşure dağıtımına Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel, Ticaret İl Müdürü Ahmet Taygurt, Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet  Arif Parmaksız, Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Salaş, NTSO Meclis Başkanı Seyit İnce, Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Havalı, NTB meclis üyeleri, Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Mehmet Pınarbaşı, Nevşehir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Erdoğan Korkutmaz, Pazarcılar Odası Başkanı Selim Özmen, PÜİS Genel Başkan Yardımcısı Musa Ertaş, Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Kahraman Kaya, Derinkuyu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Sarı,  İl Müftüsü Ahmet Celalettin Altunkaya ile zahire pazarı esnafları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Nevşehir İl Müftü Yardımcısı Mahmut Taşyapan, tarafından yapılan duanın ardından il protokolü vatandaşlara aşure dağıttı.

Nevşehir esnaflarının Ahilik Haftası’nı kutlayan Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Salaş," Öncelikle Ahilik Haftası münasebetiyle gerçekleştirdiğimiz aşure etkinliğine katılan tüm protokolümüze, zahire pazarı esnaflarımıza ve halkımıza teşekkür ediyorum. İçerisindeki değişik ürünlerin bir araya gelerek, birlik, beraberlik nasıl oluşturulur, bir tat, bir lezzet oluşturduğu anlayışı içerisinde Cenab-ı Allah birliğimize beraberliğimize vesile kılsın." dedi.

Ebediyete irtihal eden ahileri, esnaf ve sanatkârları rahmetle yâd eden Borsa Başkanı Salaş, Ahiliğin, milli kimliği oluşturan değerlerden biri olduğunu belirterek, “Anadolu halkının ekonomik ve kültürel yaşamında önemli bir boyut oluşturan Ahilik, dürüstlüğün, sevginin, dostluğun, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanatla birleşimidir. Ticarette ve sosyal hayatta doğruluğu, kaliteli üretimi, tüketiciye saygıyı ve iyi ahlakı ilke edinen Ahilik felsefesi, teşkilat olarak Anadolu Selçuklularından Osmanlı İmparatorluğuna geçiş sürecinde son derece önemli bir rol oynamış, sanat ve meslek yönleriyle toplumun ekonomik yapısını hazırlarken, ahlaki yönüyle de devlet yapısının temel niteliklerini belirlemiştir. Bu vesile ile Ahilik geleneğimizi yaşatan tüm Nevşehir esnaflarımıza hayırlı ve bereketli kazançlar diliyorum.” ifadelerinde bulundu.

Aşure etkinliğine katılan Nevşehir Valisi İnci Sezer Becel , daha sonra yeni zahire pazarını ziyaret ederek, pazar yeri esnafı ve vatandaşlarla sohbet edip pazar esnafına hayırlı kazançlar diledi.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2022, 13:56

İsmail Irmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER