Protokol üyeleri gazilerle bir araya geldi

Nevşehir’de protokol üyeleri 19 Eylül Gaziler Günü etkinlikleri çerçevesinde gaziler ve şehit aileleriyle bir araya geldi.

Protokol üyeleri gazilerle bir araya geldi

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Nevşehir Valiliği tarafından Topuzlu Han’da yemekli program düzenlendi.

Programa Vali İnci Sezer Becel, AK Parti Nevşehir Milletvekili Yücel Menekşe, Belediye Başkanı Mehmet Savran, Cumhuriyet Başsavcısı İsmet Çınar, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Bahittin Murat Yakın, İl Emniyet Müdürü Ali Loğoğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Hüseyin Şener, gaziler ve şehit yakınları katıldı.

“GAZİLER, TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN SONSUZA KADAR YAŞAMASININ EN BÜYÜK TEMİNATI”

 Programda konuşan Vali Becel, gazilerin, ülkenin her karış toprağına kanlarını akıtarak adlarını tarihin sayfalarına altın harflerle yazdıran, Türkiye Cumhuriyeti'nin sonsuza kadar yaşamasının en büyük teminatı olduklarını söyledi.

19 Eylül Gaziler Günü'nü kutlayan Becel, “Mukaddes değerler uğrunda mücadele ederek canını ortaya koyma fedakârlığını ifade eden gaza anlayışı tarih boyunca milletimizin sahip olmakla gurur duyduğu en önemli özelliklerden biri olmuştur. Bu özelliğimiz, bin yıldır Anadolu topraklarını vatan kılma mücadelemizde bizlere en önemli rehber ve güç olmuştur. Gazilik rütbesi; vatan, millet, bayrak uğrunda, şehit olma arzusuyla vücudunu siper ederek mücadele ederken yaralanmış olan kahramanlara verilen yüce bir makamdır.” dedi.

“Bu şanlı mertebeye erişen Gazilerimiz Büyük Milletimizin nazarında daima müstesna bir yere mazhar olmuşlardır.” diyen Becel, şöyle devam etti: “Selçukludan Osmanlıya ve Türkiye Cumhuriyeti’ne kadar bin yıldır Anadolu’da verdiğimiz varlık yokluk mücadelesinde, Milletimize önderlik eden kahramanlarımızı bugün de gazi unvanıyla hatırlıyoruz. Milletimizin varoluş ve bağımsızlık savaşı olan İstiklal Mücadelesinin en hayati safhası olan Sakarya Meydan Savaşı’nın ertesinde 19 Eylül 1921’de TBMM Mustafa Kemal Paşa’ya gazi unvanını vermiş, onu hayatta olanların sahip olabileceği en yüksek mertebe olan gazilik payesiyle şereflendirmiştir. Gazilerimizin nesiller boyu anlatılan destansı kahramanlıkları gazilik ruhunun daima milletimizin hafızasında ve kalbinde yaşamasını temin etmiştir.”

“BU TOPRAKLARA ECDADIMIZ KANIYLA ALDI”

Milletvekili Menekşe de Türk milletinin asker bir millet olduğunu belirterek, yüzyıllardır bu coğrafyanın üzerinde oynanmak istenen oyunların her seferinde bertaraf edildiğini söyledi.

Ecdadın bu toprakları kanıyla aldığını vurgulayan Menekşe, “Kanıyla canıyla bedel ödeyerek bu toprakları ecdadımız bizlere bahşetmiş. Bizlere düşen aldığımız toprakları en güzel şekilde bizden sonraki nesle emanet etmek olacaktır.” dedi.

“BU GÜZEL TOPRAKLARA BAKAN KEM GÖZLER HİÇ EKSİK OLMADI”

Başkan Savran da 19 Eylül’de Mustafa Kemal Atatürk’e gazilik unvanı verildiğini hatırlatarak, “Bizler bin yıl önce burayı Türk yurdu yaptığımızda ne yazık ki bu güzel topraklara bakan kem gözler hiç eksik olmadı. Tarih boyunca hep gözleri bu topraklardaydı.” diye konuştu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Sakarya Meydan Muharebesi’nden sonra gazilik unvanı verildiğini hatırlatan Savran, Sakarya Meydan Muharebesi’nin de tarihten silinmek istenen Türk devletinin yeniden dirilişi ve kuruluşunun müjdesi olduğunu belirtti.

“GAZİLER KAHRAMANLIĞIN YAŞAYAN ABİDELERİDİR”

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Şener ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Şanlı tarihi boyunca, tüm zorluklara karşı hür yaşamayı, bağımsızlık ve istiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur kaynağı saymış, bu fedakârlığın karşılığında girdiği her mücadeleden zaferle çıkmıştır. Ülkemizin her karış toprağında, vatanını, bayrağını ve kutsal değerlerini korumak ve savunmak için en güç koşullar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen gazilerimiz, milletimizin medarı iftiharı, vatanseverliğin ve kahramanlığın yaşayan abideleridir.”

Program sonunda katılımcılara fidan dağıtıldı.

Alpaslan Körükcü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner146

banner145