Sarıaslan: Cumhuriyetimizin 99'uncu yılı kutlu olsun

CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Sarıaslan: Cumhuriyetimizin 99'uncu yılı kutlu olsun


 Cumhuriyet’in vatandaşlık ortak paydasında herkesin eşit haklara sahip olduğu rejim demek olduğunu belirten Sarıaslan, “Cumhuriyet sayesinde bu ülkede kimse doğumu veya soyu nedeniyle bir diğerinden üstün değildir. Bu ülkenin sahibi bir kişi veya zümre değil, vatandaşların ta kendisidir. Halkımız büyük güçlüklerle eline aldığı bu hakkını da kimseye bırakacak değildir. Bu ülkeyi, tek adamlar değil 85 milyon vatandaşımız yönetir. Cumhuriyet demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir.” dedi.

“Bu ülkenin bütün vatandaşları liyakat esasıyla her makama gelebilir” diyen Sarıaslan, şu ifadeleri kullandı: “Hiç kimse dini, mezhebi, siyasi görüşü nedeniyle ayrımcılığa uğrayamaz. Hukuk dışında hareket eden herkes de bunun hesabını gene hukuk önünde verir. Bu ilkelerden sapılmasının bedeli büyük olur. 15 Temmuz bu bedellerin güncel bir örneğidir. Hukuk devleti ilkelerine sırtını dönerek, devlet yönetiminde liyakati değil partizanlığı esas alan anlayış Cumhuriyetimize, birliğimize ve bütünlüğümüze yönelen bir saldırının temelini atmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin vatansever üyeleriyle güvenlik güçlerimizin kahramanlığı, Gazi Meclis'imizin şanına yakışır tutumu ve halkımızın direnme hakkını kullanmasıyla bu saldırı başarısız oldu. Bir daha böyle felaketlerle karşılaşmamanın yolu Cumhuriyet ilkelerini tavizsiz uygulamaktır.

“CUMHURİYET KİMSESİZLERİN KİMSESİDİR”

Cumhuriyet ile ülkemizi inşa etti, sınırlarımızı korudu, her türlü saldırıyı yok etti. Uniter devleti ve parlamenter sistemi korumak, ülkemizin bekasını korumak demektir. Çok partili sistemle, özgürlükçü demokrasi ve parlamenter sistemle Türkiye bir ve bütün olarak yeniçağda hak ettiği yere ulaşacaktır. Cumhuriyet bilhassa kimsesizlerin kimsesidir. Cumhuriyet yoksulluğu bitirme, bu ülkenin bütün vatandaşlarına insanlık onuruna yaraşır bir hayat sunma mücadelesidir. Cumhuriyet mağdurların beklediği hak, mazlumların beklediği adalet, kim olursa olsun haksızlığa, hukuksuzluğa uğrayanların umududur. Cumhuriyete sahip çıkmak, kimsesizlerin kimsesi, mağdurların sesi, adaletin simgesi olmak demektir. Cumhuriyet sayesinde ülkemiz dünyanın seçkin devletleri arasında yerini aldı. Cumhuriyet, toplumu ümmetten ulus, bireyi kulluk olmaktan, yurttaş konumuna yükselten bir aydınlanma devrimidir. 29 Ekim bir doğuşun, bir devrimin, kısacası bir mucizenin yıl dönümüdür. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız milletimize kutlu olsun. Bu duygu ve düşüncelerle, bize bu güzel Cumhuriyeti armağan eden başta Büyük Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı ve gazilerimizi şükranla anıyor, ülkemizin birlik ve bütünlüğü için en yüksek fedakarlığı yapan şehitlerimize rahmet diliyorum. Yaşasın Cumhuriyet!"

Alpaslan Körükcü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner146

banner145